Tarih

Hacı Bektaş-ı Veli Kimdir?

Hacı Bektaş-ı Veli (1207-1273)

Hacı Bektaş-ı Veli, 13-14. yüzyıllarda yaşamış mutasavvıf, düşünür.Asıl adı Seyyid Muhammed bin İbrahim Ata’dır. Hoca Ahmet Yesevi’nin takipçilerinden olan Lokman-ı Perende’den ders almış, Yesevi yolunu Anadolu’da devam ettirenlerden olmuştur.1281 yılında Nişbur’da doğup daha sonra Anadolu’ya yerleşti. Öldüğü yer Kırşehir’dir.

Ahi ocağına üye olan Hacı Bektaş-ı Veli’nin tam hayat hikayesini tam bilmemekle birlikte, Anadolu ve Rumeli’de çokça sevilen, sayılan ve öğütleri dilden dile günümüze kadar aktarılarak gelmiş bir düşünür ve toplumsal önder olduğunu biliyoruz.Kendi adıyla ölümünden sonra bir tasavvuf yolu oluşturulmuş,buna Bektaşilik  denilmiştir.

Bektaşilik Osmanlı döneminde hem halk arasında yaygın bir yoldu hemde seçkinler arasında da temsilcileri vardı.Hacı Bektaş-ı Veli’nin Makalat adında Arapça kaleme aldığı eseri günümüze kadar ulaşmıştır.Türkçe’ye çevirisi yapılmış olan bu eser üzerinde pek çok bilimsel incelemede yapılmıştır.

Tarihçiler Hacı Bektaş-ı Veli ve özellikle de Bektaşilik hakkında araştırmalar yapmaya devam etmektedirler.Özetle diyebiliriz ki,Hacı Bektaş-ı Veli ve Bektaşilik Türk kültürünün özgün kişiliklerinden biridir ve bugün de üzerine düşünülmesi ,tartışılması boşuna değildir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu