Bilim & Teknoloji

Hale Nedir,Nasıl Oluşur?

Buz kristalleri içeren bulutların olması veya gökyüzünün buz kristalleri ile dolu olması durumunda, ışığın bu buz kristalleri tarafından kırılması ve yansıtılması sonucunda, ay veya güneşin civarında oluşan, yay veya çember şeklindeki, beyaz dahil tüm değişik renkler; taşıyan her türlü görsel meteorlara Hale adı verilir.

Haleyi taçtan ayıran en önemli fark; halede kırmızı rengin, çemberin ay veya güneşe bakan iç tarafında, taçta ise dış tarafında yer almasıdır.

Teorik olarak, çok çeşitli hale olayının gerçekleşmesi olasıdır ama bunlardan en fazla görüleni, ay veya güneş etrafında gerçekleşen ve 22 ° yarıçapa sahip aydınlık/parlak hale olayıdır.Bu halede kırmızı renk çemberi iç taraftadır ve dışa doğru sarı, yeşil ve mavi renk çemberleri izler. Bu tür halenin oluşumunda tek bir neden vardır o da 60 ° eğime sahip olan altıgen buz kristallerinden ışığın kırılmasıdır.

Yapılan çalışmalar, altıgen buz kristallerinden ışığın 22 ° ile kırılmasını ve hale halkasında kırmızı rengin içeride mavi rengin ise dışarıda oluğunu doğrulamıştır.

Halenin sınırlarının tam belirgin olmamasının iki temel nedeni vardır: Ya güneşin ufukla yapmış olduğu açı 40 °’den küçüktür ya da prizmatik buz kristalleri yatay eksenle durmaktadır. Doğruluk değeri taşımasa da, hale olayı halk arasında fırtına habercisi olarak değerlendirilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu