Edebiyat & Sanat

Halide Edip Adıvar Kimdir?

Halide Edip Adıvar (1882-1964),Kurtuluş Savaşına katılmış kadın roman yazarı, İstanbul Üniversitesi İngiliz Filolojisi Bölümü Başkanı ve siyasetçi. İstanbul’da doğdu.Üsküdar Amerikan Kız Koleji’nde okudu. Mezuniyetinden sonra gazetelerde kadın haklarını savunan yazılar yazdı. Öğretmenlik, çevirmenlik ve müfettişlik yaptı.Daha sonra Balkan Savaşında hastanelerde çalışarak yaralılara yardım etti.

Asıl şöhretini Kurtuluş Savaşı sırasında kazanmıştır. İzmir’in işgali üzerine Sultanahmet Meydanında yapılan mitingde yaptığı konuşmayla tanındı. Daha sonra Kurtuluş Savaşına katılmak için Anadolu’ya gitti. Asker üniforması giydi ve “Onbaşı” olarak anıldı.

Kurtuluş Savaşının kazanılması ve düşmanın yurttan atılması üzerine İstanbul’a döndü ve aktif siyasi hayata atıldı. Bir süre kocası Adnan Adıvar’la birlikte yurtdışında yaşadı. 1939’da Türkiye’ye döndü ve İstanbul Üniversitesi İngiliz Fizyolojisi Bölümünün kuruluşunda görev aldı,bölümün başkanlığını yürüttü. 1950-54 döneminde milletvekili oldu.

Bu tarihten sonra ise inzivaya çekildi ve 1964’te doğduğu şehir olan İstanbul’da vefat etti. Halide Edip’in kadın sorunu, ilerilik-gerilik Kurtuluş Savaşı konularında yaygın olarak okunan ve bilinen çok sayıda romanı vardır. Bunlar arasında Ateşten Gömlek,Vurun Kahpeye ve Sinekli Bakkal en tanınmış olanlarıdır. Ayrıca Kurtuluş Savaşı yıllarını anlattığı Türkün Ateşle İmtihanı kitabı da ünlüdür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu