Spor

Hamza Yerlikaya Kimdir?

Dünya Güreş Federasyonu (FILA) tarafından “Yüzyılın Güreşçisi” ilan edilmiş; Olimpiyat, Dünya ve Avrupa şampiyonu güreşçimiz. 3 Haziran 1976’da Sivaslı bir ailenin çocuğu olarak İstanbul’da dünyaya geldi.

Kendisi de eski bir güreşçi olan babasının desteğiyle güreş sporuna çok küçük yaşta başlayan Yerlikaya, ilk önemli başarısını daha 17 yaşında iken Büyükler kategorisinde Avrupa 2.’si ve Dünya şampiyonu olarak kazanmıştır.

Olimpiyat Oyunları, Dünya Şampiyonası, Dünya Kupası,Avrupa Şampiyonası,Akdeniz Oyunları, Dünya Ümitler Şampiyonası, Dünya Gençler Şampiyonası ve Dünya Yıldızlar Şampiyonası yarışmalarında uzun yıllar Türkiye’yi çeşitli yaş grubu ve kategorilerde temsil eden güreşçimiz, 1996 Atalanta ve 2000 Sydney Olimpiyatlarında kazandığı iki altın madalyanın yanı sıra Dünya Şampiyonasında üç altın, bir gümüş madalya; Dünya Kupasında yine iki altın bir gümüş ve Avrupa Şampiyonasında ise sekiz altın, bir gümüş madalya kazanmayı başarmıştır.

Güreş tarihimizin en başarılı sporcusu olduğu kadar dünya güreşçileri arasında özel bir yeri olan Hamza Yerlikaya, 22 Temmuz 2007 Genel Seçimlerine katılmış ve memleketi Sivas’tan milletvekili seçilmiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu