Yiyecek & İçecek

Hangi Mevsimde Hangi Balık Yenir?

Hangi Mevsimde Hangi Balık Yenir ?

Allah’ın bize vermiş olduğu sayısız nimetlerin başında gelir balık. Kızartması, buğulaması, ızgarası… tercih size kalmış.Balık sevenler bilirler, eylül ayı sadece sonbaharın değil balık sezonunun da habercisidir.Yazın hem bunaltıcı havası hem de balıkların diplere yumurta dökmesinden dolayı az olması nedeniyle fazla balık tüketimi olmuyor.

Uzmanlar haftada en az 1-2 defa tüketilmesini öneriyorlar.Balık konusunda son derece şanslı bir ülkede yaşıyoruz,üç tarafı denizle kaplı iki tane boğazı ile çok çeşitli balık türlerini ülkemizde görebiliyoruz.Peki hangi balık hangi mevsimde bulunur, sonbaharda en lezzetli balık hangisidir? sizler için hazırladığımız balık takvimini inceleyebilirsiniz.

Ocak Ayında Hangi Balık Yenir : Bu ayın gözde balığı tatlısı bile yapılan Karadeniz’in hamsisidir.Hamsi bu ayda tam yağlı oluyor.Yanı sıra Kefal, Uskumru, Lüfer, Palamut ve İstavrit’te lezzetini koruyor.Daha saymak gerekirse Çinekop, Kofana, Mezgit, Tekir ve Kırlangıçta bulabilirsiniz.

Şubat Ayında Hangi Balık Yenir :Bu ayda Tekir ve Kalkan balığı sahneye çıkar.Uskumru,Lüfer,Palamut yağını kaybetmeye başlar.

Mart Ayında Hangi Balık Yenir : Bu ayda Kefal,levrek ve kalkan balığının en lezzetli olduğu aydır.Mart ayı ayrıca Gümüş balığının en bollaştığı aydır.

Nisan Ayında Hangi Balık Yenir : Bu ayda Kalkan,Mercan,Levrek kılıç ve kırlangıç balıkları yine bol oluyor.

Mayıs Ayında Hangi Balık Yenir :Levrek,Barbun,Tekir,İskorpit bu ayda sahneye çıkıyor.Ayrıca bu mevsimde Dil balığının tadı bir başka oluyor.

Haziran Ayında Hangi Balık Yenir :Bu ay balıkçılar açısından en verimsiz dönemdir ve balık fiyatları epey pahalılaşır.

Temmuz Ayında Hangi Balık Yenir :Sardalya bu ayda tüm balıkları geçip tahtına oturur. Kolyoz, istavrit, uskumru en çok tava ya da haşlama yapılarak pişirilebilir.

Ağustos Ayında Hangi Balık Yenir :Sardalya en lezzetli zamanını alır ve Kılıç balığı tam mevsimindedir.

Eylül Ayında Hangi Balık Yenir :Balık yasağının kalktığı aydır.Balıkçılar “Vira Bismillah” diyerek ağlarını denize indirirler.Bu dönemde İstavrit,Sardalya ve kılıç balığı lezzetli,Palamut çok iri boyutlarda olur.

Ekim Ayında Hangi Balık Yenir :Balık bereketli bir hal alır, Palamut çok bol, İstavrit tam yağlanmış bir hal alır.Yanı sıra Tekir, levrek, kılıç, sardunya, torik, mercan ve izmarit de tercih edilebilir.

Kasım Ayında Hangi Balık Yenir : Torik akışı başlar ve Uskumrunun en güzel olduğu aydır.

Aralık Ayında Hangi Balık Yenir :Hamsinin en çıtır olduğu, Torik balığının en bol olduğu,Uskumru,lüfer ve palamutun irileşmiş olduğu bir aydır.Her türlü yöntemde pişirilebilir.

Görsel Kaynak : http://yemek.com/
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı