Sağlık
Popüler İçerik

Hapşırdıktan Sonra Kol Ağrısı

Hapşırma sırasında kollarda ağrı meydana gelmesi yaygındır ve kalp ile ilgili hastalıklarla bağlantı kurmak doğaldır. Ancak, çoğu durumda, bu ağrı kalbin değil, sırtın sorunlarıyla ilgilidir!

Evet, hapşırma ve kol ağrısı ilişkili olabilir. Hapşırma sırasında ya da hapşırdıktan sonra kollarında şiddetli ağrı yaşayan insanlar var. Bazıları dirsekte ağrı ve uyuşukluk şikayet ederken diğerleri alt kollarıyla birlikte omuzlarında ağrı yaşıyor. Bazı durumlarda, hapşırma sırasında kollardaki acılar birkaç saniye içinde kaybolurken, bazı vakalarda birkaç dakika sürer ve ellerden parmaklara geçer. Bazıları bir veya iki kolunda karıncalanmayla eşlik eden ağrı yaşar, bazı vakalarda göğüste ağrı oluşabilir.

Hapşırmadan sonra göğüs ve kolda ağrı olması durumunda kalp rahatsızlığı ile bağlantı kurma eğilimi gösterir. Boynun tabanında başlayan ve omuzdan parmaklara doğru yayılım gösteren bir ağrı oluşur. Bu tür bir sıkıntıya neden olan ağrı, altta yatan bir kardiyovasküler hastalıkla ilişkili görünebilir. Ancak, genellikle böyle değildir.

Hapşırdıktan Sonra Kol Ağrısının Nedenleri

Hapşırmadan sonra kol ağrısı oluşumunun ortak nedenleri omurgaya bağlıdır. Bunun nedeni, hapşırmanın omurga üzerinde geçici bir baskı oluşturmasıdır. Bazı durumlarda, bu basınç vertebrayı bir dereceye kadar zayıflatabilir veya hasar gösterebilir, böylece vücudun geri kalanına bağlı çevre sinirleri tahriş eder. Ağrı bu sinirleri dolaşır ve omuz, kol, parmak, göğüs ve bacaklar gibi vücudun çeşitli alanlarını etkiler. Aşağıda sıralanan hapşırık sebebiyle kolda sık görülen ağrı nedenleri gösterilmektedir.

Sıkışmış Sinir : Sıkışmış bir sinir , etrafındaki dokular tarafından uygulanan basınca bağlı olarak sıkışan sinirdir. Uzmanlara göre, sıkıştırılmış veya sıkışmış bir sinir, hapşırırken kol ağrısına yol açıyor. Ayrıca, hapşırma sırasında boynun ani bir şekilde hareket etmesi kolda ağrıya neden olabilir.

Çıkmış Omurga: Omurgadaki küçük kemiklerin birinin yerinden çıkması ve muhtemelen fiziksel bir travmadan kaynaklanmaktadır. Çıkık çoğunlukla bir kırılmanın sonucudur. Bu ve diğer omurga problemleri, hapşırmadan sonra kol ağrısının ardında yatan neden olabilir.

Bel Fıtığı : Omurilik diskimiz yumuşak bir” jöle benzeri “içe ve onu tutan sert bir dışa sahiptir. Belli faktörlerden dolayı, yumuşak iç kısmı sert dıştan çıkıntı yaptığında, bel fıtığı olarakta bilinir. Hapşırma, kollarda ağrı ile sonuçlanırsa, bu durumun bir belirtisi olabilir.

Boyun ve Sırt Sorunları : Boyun ve sırt kemiklerinde zayıflık, hapşırma gibi istemsiz reflekslerde görülür. Boynu ve sırt problemlerinin belirtileri, kısmen fıtığı disk dahil olmak üzere, hapşırma veya öksürme sırasında daha belirgin hale gelir. Fıtığa vurulmuş bir disk, sinirleri çevreleyen ideal alanı azalttığı için. Buna ek olarak, hapşırma sırasında yaratılan fazladan basınç şişen diskleri daha da taşırır, sinirleri tahriş eder ve ağrıya neden olur.

Üst Bedende Artan Gerilim : Hapşırma eylemi biraz kas aktivitesini içerir. Kaslar bu gerilime tepki olarak küçülmeye çalıştıklarından gerginleşirler, bu omuzlarda ve kollarda ağrıya yol açar.

Hapşırığı Bastırma : Hapşırırken kollarında ağrılar olabilir, özellikle de hapşırıkları durdurmaya çalışırken.

Hapşırdıktan Sonra Kol Ağrısının Tedavisi

Tedavi neden olan faktöre bağlıdır. Dolayısıyla sebebin muayene edilmesi ve doğru teşhisi, tedaviye yönelik ilk adımdır. Acıya neyin sebep olduğunu bilmek için doktorunuzu ziyaret edin.

Ziyaretiniz üzerine, doktorunuz doğru tanı için sorular sorabilir. Bunlar, acının başladığı, belirtilerin nasıl ve ne kadar süreceği gibi sorular içerebilir. Bir boyun veya bel problemi olup olmadığını tespit etmek için omuriliğin röntgenini çekmenizi tavsiye edebilir. Şiddetli ağrı olması durumunda, bir MR taraması yaptırmanız gerekebilir.

Hapşırırken kol ağrısı sıkışmış bir sinir ise, ağrı kesici ilaçlar veya doktorunuzun konsültasyonu ile enjeksiyon yardımcı olabilir. Fizik tedavi, akupunktur veya diğer kayropraktik tedavilere gitmeniz önerilir.

Omurilikte yanma veya sırt yaralanmaları durumunda, anti-inflamatuar ilaçlar ve buz veya ısı tedavisi yardımcı olabilir. Hafif esneme egzersizleri ve kas güçlendirme egzersizleri kaslardaki zorlamaların hafifletilmesine yardımcı olur. Egzersizlerin yeterli istirahat ile tamamlanması gerektiğini unutmayın.

Bu sağlık sorunu vücuttaki sinirlerle ilişkili olabileceğinden, güvenilir bir profesyonelin müdahalesi zorunluluktur. Yaşam tarzı ilaçları yardım etmiyor gibi görünüyorsa ya da ağrı dayanacak kadar şiddetli ise derhal bir doktoru ziyaret etmeyi unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu