Edebiyat & Sanat

Harun Kolçak Kimdir?

Harun Kolçak, 15 Temmuz 1955 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Babası efsane sinema sanatçısı Yeşilçam’ın usta oyuncusu Eşref Kolçak ve annesi Özcan Kolçaktır. Müziğe olan sevdası küçük yaşlarda başlamıştır. Eğitim gördüğü Saint Benoit’de okulu yarım bırakarak tamamen müziğe yönelmiştir.

Harun Kolçak, ilk müzik deneyimlerini Erkin Koray’ın yanında yaşamaya başlamıştır. Erkin Koray’ın 1977 senesinde Tutkusu albümünde bas gitar çalarak katkı sağlamıştır. 1978 yılında Nükhet Duru ve Rıza Silahlıpoda’nın orkestrasında  bas gitarist olarak çalışmıştır.

Aydın Esen, Neşet ve Nükhet Ruacan, Erol Pekcan gibi ünlü sanatçılarla caz çalışması yapmıştır.

Onno Tunç orkestrasında 7 yıl çalışmış, burada hem solist hem bas gitar çalmış, vokalistlik yapmıştır. Sezen Aksu ile burada tanışmış ona eşlik etmiştir.

Zerrin Özer ve Aşkın Nur yengi ile söylemiş olduğu şarkılar ona birçok yarışmada ödüller getirmiştir.

1991 yılında çıkarmış olduğu, beste ve güftelerin bir çoğunun kendine ait olduğu  “Beni Affet” albümünü Onno Tunç ile hazırlamıştır. Bu albüm o senelerde çok ses getirmiştir.

1991 yılında yine çıkarmış olduğu “Gir Kanıma” albümü Harun Kolçağın en büyük çıkışı olmuştur.

1996 senesinde Litvanya’da yapılan bir yarışmada en iyi ikinci şarkıcı seçilmiştir.

1998 yılında dördüncü albümü olan “Teslim Oldum” albümüyle tamamen pop-rock tarzını yansıtmış ve bambaşka imajla çıkmıştır sevenlerinin karşısına.

2000 senesinde “Yaşasın” adlı albümünü, 2012’de “Yeniden Doğuyorum” adlı solo albümünü çıkarmıştır.

2013 Ekim ayında birçok isimle beraber “Harun Kolçak & Rock Off” adlı grubu kurmuştur.

Oyunculuk deneyimi de olan Kolçak, Kurşun Asker ve Pis Yedili dizilerinde de rol almıştır.

2014 yılında Prostat Kanseri olan Harun Kolçak, bir çok ameliyat geçirmiş ve ardından “Ölüm hayatta birçok şeye anlam katıyor. Ölümsüz olsaydık, birbirimize değer vermezdik” sözlerini söylemiş ve hastalığını kabullendiğini çevresindeki insanlara anlatmıştı.

2016 yılında kanser sanatçıyı bir kez daha yakalamıştır.2016 yılının Haziran ayında yatış yaptıktan sonra 3 ayda 13 kez ameliyat geçirir.

62 yaşına giren sanatçı, 19 Temmuz Çarşamba günü saat 23:00 sularında hayatını kaybetti. Hayatını kaybetmeden önce sosyal medya hesabından yapmış olduğu paylaşım herkesi duygulandırdı. ”Unutma; sen gelecek planları yaparken, hayatta kendi planlarını yapıyor.”

Harun Kolçak Albümleri

1991 -Beni Affet
1993 – En Büyük Aşk
1994- Biz (Bendeniz ve Harun Kolçak)
1995 – Yanımda Kal
1998 – Teslim Oldum
2000 – Yaşasın
2006 – Müzisyen
2007- Aşk Beni Hep Değiştirecek
2012 – Yeniden Doğuyorum
2016 – Çeyrek Asır

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu