Şifalı Bitkiler

Hibiskus Çayının Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Hibiskus yüksek lifli bir tropikal bitkidir ve bilimsel adı Hibiscus sabdariffa’dır. Bu bitki, Malvaaceae mallow familyasındaki çiçekli bitkilerden biridir. Bu bitki, bölgeyi sıcak, ılıman ve tropik iklimlerde yer alır, 200’den fazla türü bulunur.

Bu bitkiden yapılan çay, kızılcık benzeri bir lezzete sahiptir.Bazı kişiler şeker ekleyerek bu çayı tatlandırmak isterken bazıları ise şekersiz kullanırlar.Bu çay, sitrik asit, maleik asit ve tartarik asit gibi organik asit içeriğinden dolayı insan vücudu için yararlıdır.

Hibiskus çayı, vücudun serbest radikalleri ile mücadeleye yardımcı olan antioksidanlar bakımından yüksektir. Bu da erken yaşlanmayı azaltır. Bunun dışında bu antioksidanlar hücre çoğalmasını arttırır, bağışıklık sistemini güçlendirir (bu nedenle çay, soğuk algınlığı, ateş ve gribe karşı yararlıdır), kanser ve katarakt ihtimallerini düşürür.

Hibiskus Çayının Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir

 

Bu bitki çayı, antibakteriyel özelliğinden dolayı boğmaca, gaz, şişkinlik, mide bulantısı ve hazımsızlık gibi ortak rahatsızlıklara karşı da yardımcı olur. Kabızlıktan etkilenen insanlar da bu çaydan faydalanma konusunda rahatlama bulabilirler.

Çay, doğal antispazmodiktir. Bu nedenle kişiler, kas krampları veya spazmları, mide krampları ve hatta adet krampları gibi rahatsızlıklarda da bu çayı tüketerek rahatlayabilir. Hibiskus çayı kilo vermede de yardımcıdır Karbonhidrat tüketimini azaltacak ve kilo kaybına yol açacaktır.

Hibiskus Çayının Yan Etkileri Nelerdir?

Hibiscus çayının kan basıncını düşürme özelliği bulunur, bu nedenle hipotansiyonu olan insanlar tarafından alınmamalıdır.Tıbbi bir araştırma merkezinin yürüttüğü bir araştırmaya göre, sık sık bu bitki çayını içen insanlar, sistolik kan basıncında 7,2 puanlık bir düşüş yaşamaktalar.Dolayısıyla, düşük kan basıncına sahip kişilerin bu çayı tüketmemesi gerektiği anlamına gelir; aksi takdirde baygınlık, baş dönmesi, zayıflık veya bazı durumlarda kalbe veya beyne hasar gibi ciddi komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

 

Hibiskus Çayı Nasıl Yapılır?

Çayı hazırlamak için 2-3 bardak suyu büyük bir tencereye kaynatın ve ocağın altını kapatın. Bundan sonra, yaklaşık 4 taze çiçek hibiskusu suya bırakıp demleyin. Alternatif olarak, elinizde kurutulmuş çiçek yaprakları varsa, suya 2 çorba kaşığı kuru hibiskus ilave edebilirsiniz. Sonra, karışıma 1 veya 2 tane çubuk tarçın ekleyin.Tencereyi kapatıp yaklaşık 15-20 dakika bekleyin. Çayın altının kapalı olduğundan emin olun, çünkü çaya acılık verebilir. Sonra, çayı tencereden bir içecek sürahisine doldurun.Taze limon suyu ve bal ilave ederek çayın lezzetini değiştirebilirsiniz.

Uyarı:Bu makale sadece bilgilendirme amaçlıdır ve bir uzman doktor tavsiyesinin yerini alamaz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu