Hicri takvim yada İslami takvim, yılı 354 ya da 355 günden ve 12 Kameri aydan oluşur.Müslümanlar için ayrı bir öneme sahiptir.Oruç, Hac, dini ibadet ve bayramlar bu takvime göre hesaplanmaktadır.Bu takvim Hz. Ömer döneminde oluşturulmuştur. Hz.Muhammed’in Mekke’den Medine’ye hicret etiği yıl birinci yıl olarak kabul edilir.Hicri takvim olmadan önce, yıllar o yılda yaşanan olaylarla anılmaktaydı.Örneğin; Fil senesi, Fil senesinden beş yıl sonraki sene, Sel senesi gibi.Bu durum karışıklık çıkardığı için Hz. Ömer diğer sahabelerle istişare ederek Hicri Takvim kararını aldılar.

Hicri takvim, Hicri Şemsi ve Hicri Kameri takvim olarak ikiye ayrılmıştır.Miladi takvimle arasındaki gün farkı sabit değildir.Bu fark yaklaşık 33 yılda 1 yıl etmektedir.

Hicri takvimde 12 ay bulunmaktadır.Bu aylardan Recep, Şaban ve Ramazan ayları üç aylar diye geçmektedir.Üç aylar Müslümanlar için önemli aylardır.Diğer önemli aylar arasından Muharrem ayı, yas ve matem ayı, Hicri takvimin son ayı olan Zilhicce, Hac ibadetinin yapıldığı ay olarak geçmektedir.

Hicri Takvim Ayları

SıraİsimleriSözcük Anlamı
1MuharremHaram (mukaddes) kılınmış
2SaferBoş anlamına gelir.
3Rebiülevvelİlk bahar.
4RebiülahirSon bahar.
5Cemaziyelevvelİlk çorak toprak.
6CemaziyelahirSon çorak toprak.
7RecepSaygı, onur.
8ŞabanDağılmış,yayılmış.
9RamazanYanma, sıcak olma.
10ŞevvalYükselmiş
11ZilkadeBarışa sahiplik eden.
12ZilhicceHacca sahiplik eden.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz