İslam

Hicri Takvim Nedir?

Hicri takvim yada İslami takvim, yılı 354 ya da 355 günden ve 12 Kameri aydan oluşur. Müslümanlar için ayrı bir öneme sahiptir. Oruç, Hac, dini ibadet ve bayramlar bu takvime göre hesaplanmaktadır. Bu takvim Hz. Ömer döneminde oluşturulmuştur. Hz.Muhammed’in Mekke’den Medine’ye hicret etiği yıl birinci yıl olarak kabul edilir. Hicri takvim olmadan önce, yıllar o yılda yaşanan olaylarla anılmaktaydı. Örneğin; Fil senesi, Fil senesinden beş yıl sonraki sene, Sel senesi gibi. Bu durum karışıklık çıkardığı için Hz. Ömer diğer sahabelerle istişare ederek Hicri Takvim kararını aldılar.

Hicri takvim, Hicri Şemsi ve Hicri Kameri takvim olarak ikiye ayrılmıştır. Miladi takvimle arasındaki gün farkı sabit değildir. Bu fark yaklaşık 33 yılda 1 yıl etmektedir.

Hicri takvimde 12 ay bulunmaktadır.Bu aylardan Recep, Şaban ve Ramazan ayları üç aylar diye geçmektedir.Üç aylar Müslümanlar için önemli aylardır.Diğer önemli aylar arasından Muharrem ayı, yas ve matem ayı, Hicri takvimin son ayı olan Zilhicce, Hac ibadetinin yapıldığı ay olarak geçmektedir.

Hicri Takvim Ayları

Sıra İsimleri Sözcük Anlamı
1 Muharrem Haram (mukaddes) kılınmış
2 Safer Boş anlamına gelir.
3 Rebiülevvel İlk bahar.
4 Rebiülahir Son bahar.
5 Cemaziyelevvel İlk çorak toprak.
6 Cemaziyelahir Son çorak toprak.
7 Recep Saygı, onur.
8 Şaban Dağılmış,yayılmış.
9 Ramazan Yanma, sıcak olma.
10 Şevval Yükselmiş
11 Zilkade Barışa sahiplik eden.
12 Zilhicce Hacca sahiplik eden.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu