Kimya

Hidrojen Siyanür Nedir?Kullanım Alanları ve Zehirli Etkileri

Bu makalede Hidrojen Siyanür Nedir, Kullanım Alanları ve Zehirli Etkileri hakkında bilgiler vereceğiz.

Hidrojen siyanür uzun süre maruz kalındığında insan ve hayvanları öldürücü etkiye sahiptir. Hidrojen siyanür, acı bademleri andıran belirgin bir kokuya sahip, soluk mavi bir sıvı veya renksiz bir gazdır. Hidrojen siyanürün diğer isimleri prusik asit ve hidrokiyanik asittir.

Endüstriyel olarak, metan ve amonyak havasında yüksek sıcaklıkta bir platin katalizörü üzerinde reaksiyona girerek üretilir ve her yıl bir milyon tondan fazla küresel çapta üretilir.

Hidrojen siyanür gazı, organik madde, volkanlar ve bazı bitki ve bakterilerin doğal işlemlerinden salındığı için çevre boyunca doğal olarak düşük seviyelerde bulunur. Ayrıca araba egzoz dumanı, bina yangınları ve sigaralarda da bulunur.

Hidrojen siyanür öncelikle boya, plastik ve naylon gibi sentetik elyaflarda kullanılmak üzere başka kimyasalların üretiminde kullanılır. Sodyum, potasyum siyanür ve diğer siyanür tuzları hidrojen siyanürden yapılabilir, bunlar galvanik ve sertleştirme dahil olmak üzere metal işlemede yaygın olarak kullanılır.

Büyük miktarlarda sodyum siyanür, cevherlerden altın ve gümüş elde etmek için kullanılır ve tahıl depolarındaki zararlıları kontrol etmek için hidrojen siyanür ve diğer siyanür bileşikleri bir fumigant olarak kullanılmıştır.

Hidrojen Siyanür Vücudu Nasıl Etkiler?

Hidrojen siyanür, vücudun hemen hemen her organı tarafından normal oksijen kullanımına müdahale eden toksik / boğucu etkileri nedeniyle özellikle tehlikelidir.

Hidrojen siyanür vücuda girdiğinde, hücresel oksidasyonla ilişkili dokudaki enzimlerle birleşir, bu da dokulara ulaşılamayan oksijeni meydana getirir.

Milyon başına 20 ila 40 parça (ppm) arasındaki düşük konsantrasyonlara maruz kalmak, baş ağrısına, mide bulantısına, baş dönmesine ve nefes alma zorluğuna neden olabilir;

Gaz halinde hidrojen siyanürün 100-300 ppm’de solunması, 10-60 dakika içerisinde bilinç kaybı, koma ve ölüm gibi daha ciddi etkilere yol açacaktır. Konsantrasyon 2,000 ppm hidrojen siyanüre ulaşırsa, ölüm bir dakika içinde gerçekleşir.

Bu gaz yaygın olarak kullanıldığı için, çalışma alanı da dahil olmak üzere birçok durumda maruziyet meydana gelebilir.

İş Sağlığı açısından önerilen maruz kalma sınırı 8 saat içinise 4.7 ppm’dir.Açık havadaki ölümcül konsantrasyonlar bir saat için 109 ppm, 10 dakika için 182 ppm ve 2 dakika için 364 ppm’dir.

Ppm, milyonda bir birime verilen isimdir. Herhangi bir karışımda toplam madde miktarının milyonda 1 birimlik maddesine 1 ppm denir. Her üç harfi de küçük olarak “ppm” şeklinde yazılır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu