Bilim & Teknoloji

Hilmi Ziya Ülken Kimdir?

Hilmi Ziya Ülken, düşünce sosyologu ve tarihçisi. 3 Ekim 1901’de İstanbul’da doğdu.Babası kimyager Mehmed Ziya Bey,annesi Kırım göçmeni bir ailenin çocuğu olan Müşfike Hanımdır. İstanbul Lisesi ve Siyasal Bilgiler Fakültesini bitirdi.

Üniversite öğrenimini bitirdiği 1921 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümüne asistan olarak girdi. Aynı fakültede felsefe tarihi ve sosyoloji dersleri aldı.

1933’e kadar felsefe, sosyoloji, tarih ve coğrafya öğretmenliği yaptı. İlk eserlerini yazdıktan sonra uzmanlık eğitimi için Almanya’ya gönderildi.

Dönüşünde fakültenin Türk Tefekkür Tarihi Kürsüsüne doçent olarak atandı (1935). 1944’te profesör,1957’de ordinaryus profesör oldu. 1973’te Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden emekliye ayrıldı.

5 Haziran 1974’te İstanbul’da vefat etti.Türk düşünce tarihinin ve Türk sosyolojisinin oluşumunda önemli rolü olan Hilmi Ziya Ülken,1938-1943 yılları arasında düşüncelerini daha geniş kitlelere anlatabilmek için İnsan dergisini çıkardı.Bunun yanında,İ.Ü. Edebiyat Fakültesi Sosyoloji dergisini yönetti.

Oldukça önemsenen ve günümüzde birer Cumhuriyet klasiği kabul edilen düşünce eserleri arasında: Aşk Ahlakı, Türk Tefekkürü Tarihi, İnsani Vatanseverlik, Şeytanla Konuşmalar, Tarihi Maddeciliğe Reddiye, Türkiye’de Çağdaş Düşünce Tarihi, İslam Felsefesi sayılabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu