Eğitim

Hortum Nedir?Nasıl Oluşur?

Bir Hortum şiddetle dönen bir hava kolonudur. Uzaktan görüldüğünde dondurma külahına benzer. Sıklıkla Kuzey Amerika’ nın iç, doğu ve kuzey doğusunda görünmekle birlikte Avustralya, Japonya, Orta Asya, İngiltere, İtalya da görülür. Küçük boyutlu olanları Türkiye’ de de görülmektedir.Hortumun (Tornado) oluşması için 3 etken vardır.

1.Yer seviyesinden atmosferin orta seviyelerine kadar nemli hava

2.Karasız hava: yer seviyesinden itibaren sürekli yükselen sıcak hava.

3.Kaldırma Gücü: havanın yükselmesi için bir kaldırma gücüne ihtiyaç vardır. Bu güç genellikle zeminin yakınındaki havanın ısınmasıyla oluşur. Hava ısındığı zaman daha hafif olur ve yükselmeye başlar. Yükselen sıcak hava üzerindeki soğuk havayı yukarı doğru itmeye başlar bu durumda şimşekli fırtınayı tetikler.

Bütün şartlar oluştuktan sonra nemli ve sıcak hava atmosferin üst seviyelerine doğru yükselmeye başlar, yükselen hava soğur ve çok büyük ve yüksek bulutlar içinde yoğunlaşır, bu ise şimşekli fırtınanın oluşumunu sağlar.

Şimşekli fırtına içindeki şiddetli yukarı doğru akımlara updraft denir. Hortumlarda,şimşekli fırtına içindeki updraftlar içinde oluşur.

En güçlü tornadolar genellikle şimşekli fırtınaların oluşturduğu havanın aşağıya doğru çöktüğü downdraftlar ve kuvvetli yağmur veya doluların oluştuğu bölüm de değilde, updraftların yanında oluşur. Bu nedenle ani kuvvetli yağmur sağnakları ve dolu yağışı bazen tornadoların habercisi olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu