Sağlık

Hulusi Behçet Kimdir?

Behçet hastalığını keşfeden doktor Hulusi Behçet'in kısaca hayatı.

Osmanlı döneminde yetişen, Cumhuriyet’in ilk yıllarında araştırmaları sonuç veren Hulusi Behçet, Dünya literatüründe haklı bir şöhret kazanmış nadir insanlarımızdan biridir.

Askeri Tıbbiye’yi bitirdikten sonra dermatoloji sahasında uzun yıllar süren önemli çalışmalar yapan Hulusi Bey 1939 yılında ordinaryüs profesör oldu.

1923’te şark çıbanı hastalığının tedavisi için ileri sürdüğü yöntem bir çok ülkede kabul edildi ve uygulanmaya başlandı.Yapmış olduğu çalışmaların Avrupa laboratuarlarında onaylanmasıyla birlikte 1935 yılında Budapeşte’de Dermatoloji Kongresi Komitesince bir diploma ve plaketle ödüllendirildi.

Asıl ün kazandığı çalışması 1929’dan başlayıp incelediği ve uluslararası tıp çevresinde de tanıttığı “Behçet Hastalığı” dır.13 Eylül 1947 yılında Cenevre’de toplanan Uluslararası Deri Kongresi’nde Hulusi Bey’in görüşü desteklenerek bu hastalığa “Morbus Behçet” (Behçet Hastalığı) ismi verildi.

Başarılı geçen hayatının acı tarafı ülkemizden destek görememesidir.Hulusi Behçet, yalnızlığını ifade edebilmek amacıyla, Uluslararası tıp sempozyumuna katılıp görüşlerini belirtebilmek için evini satmak zorunda kalmıştır.Ömrünün son yıllarında Kapalıçarşı’nın girişinde lahana satarak geçimini sağlamıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu