Tarih

İbn-i Sina Kimdir?

İbn-i Sina (980-1037)

İbn-i Sina, Tam adıyla Ebu Ali el-Hüseyin İbn-i Sina el-Belhi,Türk filozof ,hekim ve bilim adamı.980’de Buhara’da doğdu.Babasından ve dönemin önemli bilim adamlarından dersler aldı;matematik, felsefe, tıp, fizik, metafizik, İslam hukuku, Arapça, dil bilgisi, gibi konuları çalıştı.

17 yaşındayken Buhara Emiri Nuh İbn Mansur’u iyileştirince Emir Ebu Ali’yi himayesine aldı. Böylece saray kitaplığından yararlanma fırsatı bulan genç filozof, kendisini dahada geliştirdi ve Aristo felsefesini öğrendi.

Aristotales’in İslam dünyasındaki takipçisi, böylece Aristo felsefesini Batı’ya taşımış filozof olarak kabul edilen Ebu Ali Sina, daha yaygın adıyla İbn-i Sina,bununla kalmayıp aslında kendisine özgü denebilecek tıp, matematik, fizik ve metafizik, hatta müzik teorilerini geliştirdi.

Çok önemli eserler kaleme aldı. Yaşadığı dönemin en bilgili insanları arasında kabul edildi. Hemedan’da 57 yaşında vefat etti. Bugün bile çok önemsenen eserleri arasında özellikle, el-Kanun, fi’t-Tıp (Tıp Felsefesi),Kitab’üş-Şifa (sağlık kitabı),İşarat ve’l-Tembihat(İşaretler ve Uyarılar)sayılabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu