Edebiyat & Sanat

İbrahim Erkal Kimdir?Aslen Nerelidir?

İbrahim Erkal, Türk müziğinin usta sanatçısı, söz yazarı. 10 Ekim 1966 yılında Erzurum’un Narman ilçesinde dünyaya gelmiştir.6 çocuklu bir ailenin en büyük çocuğudur.İlkokul ve Liseyi doğup büyüdüğü ilçede tamamlamıştır.Liseye gittiği dönemlerde Musa Eroğlu Müzik Eğitim Merkezinde müzik dersleri almaya başlamış, Geceleri ise Ankara gazinolarında sahne almıştır.Askerliğini 1986 yılında İstanbul Sarıyer’de bulunan Kalender Ordu Evi‘nde yapmış, askerliği bittikten sonra Erzurum’a giden Erkal, 1989’da İstanbul’a dönme kararı almıştır.

İbrahim Erkal, ünlü olmadan önceki yıllarda İstanbul’daki gazinolarda garsonluk yapıyor aynı zamanda sesini duyurmaya çalışıyordu.Bu dönemde Telden Dile Müzik Merkezinde müzik eğitimine devam etti.1984 yılında çıkardığı Erzurum Türkülerinden oluşan “Sarhoş Baki” adlı eseriyle umduğunu bulamamıştı.Daha sonraki dönemlerde tam Erzurum’a dönme kararı almışken İskender Ulus adlı plak yapımcısı ile bir rastlantı sonucunda tanışması onun umutlarını değiştirmişti.24 Ocak 1994 yılında sözlerinin çoğunu kendi yazdığı “TUTKU” adlı albümüyle tanınmaya başlamıştır.

Bu albümü takip eden yıl içinde Galatasaray’a “Ölümüne Cim Bom” adlı bir albüm çıkarmıştır.8 Mart 1995 yılında ikinci albümü olan “Sıra bende – Aklımdasın” isimli albümünü çıkarmış, bu albümde bulunan İnsafsız ve Sevmesende olur parçaları büyük bir ilgi görmüştür.

İbrahim Erkal’ın esas patlamayı yaptığı albüm ise 8 Temmuz 1996 yılında çıkardığı “Gönlünüze Talibim” adlı eseridir.Bu albüm Erkal için hayatının adeta dönüm noktası haline gelmiştir.Eserin içinde Unutmayacağım ve Canısı parçaları büyük rağbet görmüş ve yıllarca hafızalardan silinmemiştir.O dönemlerde otomobil camlarına bile “Canısı” yazılmıştır.

İbrahim Erkal, o dönemde ülke çapında tanınmış ve Kral Tv Müzik Ödülleri‘nde 4 dalda aday gösterilip 2 ödül birden almıştır.1997 yılında Canısı adlı bir dizi çekilerek baş rolünde oynamıştır.

15 Mayıs 1998 yılında dördüncü albümü olan “Sırılsıklam” adlı eserini sevenleriyle buluşturmuş ve en az Canısı albümü kadar rağbet gören bu albüm içinde aynı sene bir dizi çekilerek başrol oynamıştır.

İbrahim Erkal, eşi Filiz Erkal ile 2003 yılında evlenmiş, bu evlilikten Dilara Hatice, Levent, Elifsu isimlerinde 3 çocukları vardır.

5. eseri olan “De Get Yalan Dünya” albümünü 5 Ocak 2000 yılında çıkarmıştır.Bu dönemde de albümle aynı ismi taşıyan De Get Yalan Dünya parçası çok sevilmiştir.6. albümü “Su Gibi” 18 Nisan 2001 yılında, 7. albümü “Aşkname” 16 Temmuz 2002’de, 8. albümü “Gönül Limanı” 21 Temmuz 2004’te 9. albümü “Yüreğinden Öpüyorum” 10 Temmuz 2006’da, 10. albümü “Aranağme” 28 Kasım 2008’de, onbirinci albümü “Burnumda Tütüyorsun” 2011 yılında, 12. albümü “Nefes 1” 30 Mart 2015’te ve son albümü olan “Ömrüm” eserini 2017 yılında çıkarmıştır.Ömrüm eserindeki şarkılar Nefes 1 albümüyle aynı olup onların üzerine 3 yeni parça eklemiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu