Sağlık

Ignaz Semmelweis Kimdir?

Ignaz Semmelweis, el yıkamanın doğumdan sonra ölen kadın sayısını önemli ölçüde azaltabileceğini gösteren Macar bir doktordu. Bu çalışmayı 1840’larda gerçekleşti, Avusturya Viyana Genel Hastanesinde doğum kliniği müdürüydü.

Artık hepimiz ellerimizi yıkamanın ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Hastanelerde, el yıkama ile antibiyotiğe dirençli bakteri suşları* silinir.

Servislerde, sağlık personeli ve ziyaretçilere, enfeksiyona açık olan hastaları görmeden önce antiseptik el jeli verilir. Ameliyattan önce cerrahlar tarafından ‘ovma’ rutini elbette iyi kurulmuş bir uygulamadır.

Ancak durum her zaman böyle değildi. 1800’lerin sonlarına kadar cerrahlar ameliyattan önce ellerini ovalamadılar ve hatta hastalar arasında ellerini yıkamadılar böylece enfeksiyonların bir hastadan diğerine geçmesine neden oldular.

Doktorlar ve tıp öğrencileri, önceleri otopsilerden ellerini yıkamadan doğumlara geçerek anne ölümlerine neden oluyorlardı. Sonuç olarak puerperal veya ‘çocuk yatağı’ ateşiyle ölüme neden oldular.

Güçlü istatistiksel analiz sayesinde Semmelweis, sorunun nerede yattığını anladı ve doğum servisinde katı el yıkama kurallarını uygulamaya koydu. Ölümler büyük ölçüde azaldı ve Semmelweis ‘annelerin kurtarıcısı’ olarak anıldı.

Semmelweiss, muhtemelen Alzheimer hastalığının erken başlangıcını sergilemeye başladığında, bir personel tarafından dövüldü ve yaralarından dolayı öldü.

*Suş:Bir bakteri veya virüsün farklı alt türü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu