Şifalı Bitkiler

Ihlamur Nasıl Demlenir?Faydaları Nelerdir?

Soğuk kış günlerinin boğazımızı ısıtan o nefis tadı ıhlamur çaydanlığa koyulup demlenmeye başladığından itibaren bulunduğumuz ortamda çok hoş bir koku yayar.

Ihlamur ağacının çiçeklerinden ve yapraklarından kurutularak elde edilen ıhlamur çoğunlukla ormanlarda tabii olarak bulunsa da şehirlerin park ve bahçelerinde süs ağacı olarak da bulunmaktadır.

Ihlamur ağacı mobilya sektöründe de en önemli ağaçlardan biridir.Beyaz renkli ve kolay şekil alabilen bir özelliği vardır bu nedenle ev eşyaları da imal edilir.Ağacın kabuğundaki liflerle ip ve kaba dokuma işçiliği de yapılır.

Ihlamurun saymakla bitmeyen faydaları vardır.İçerisinde C ve P vitamini,reçine ve enzimler bulunmaktadır.Başka bitkilerle demleyip içtiğimiz zaman bazı hastalıklara karşı daha etkili olmaktadır. Örnek olarak; portakal çiçekleri ile birlikte kaynatılıp içildiğinde baş ağrısına iyi geldiği bilinmektedir.Nane ile demlendiği zaman mide rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.Ihlamur kış aylarında genellikle gribe ve öksürüğe iyi gelen bitkiler arasında yer almaktadır.Sadece içilmek değil cildimize sürüldüğünde cildimizi tazeler ve kaşıntılara iyi gelmektedir.

Ihlamuru tüketirken bazı hususlara dikkat edilmesi gerekir:Uzmanlar, genellikle ıhlamurun kaynatılmaması kaynamış olan sıcak su içerisinde 5-6 dakika bekletilerek içilmesi gerektiğini söylüyorlar.İçilirken içerisine şeker yerine bal atarsak boğaz ağrılarına daha iyi gelecektir ve öksürüğü kesmesi için daha etkili olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu