Bilim & Teknoloji

İnsan Gözü Kaç Megapikseldir?

Günlük hayatımızda “cep telefonu kamerası 10 MP” gibi sözler duyarız ve “teknoloji ne kadar ilerlemiş” deriz.Bazen de bu kamera benim gözümden daha net çekiyor bu görüntüleri dediğimiz olmuştur.İşin aslını yapılan araştırmalar gösteriyor ve vücudumuzun teknolojiden ne kadar ileride olduğunu ortaya koyuyor.

Gözümüz tek bir taslak üzerinde anlık çekimler yapan bir fotoğraf makinesi değildir.Daha çok video silsilesine benzer.Gözümüz,küçük açılarla,anlık hareket eder ve etrafta bulunan detayları sürekli beyne yansıtmak için kendini günceller.

Ayrıca iki tane gözümüz vardır ve beynimiz,çözünürlüğü daha da arttırmak için her iki gözden gelen sinyalleri toplar.Daha fazla bilgiyi toplayabilmek için gözümüzü sürekli olarak hareket ettiririz.Bu nedenle göz ve beyin birlikteliği,retinadaki foto alıcıların sayıca fazla olması sayesinde bir makinede olabileceğinden çok daha yüksek çözünürlükte veri elde etmemizi sağlar.

Küçük bir örnek verecek olursak 90’a 90 derecelik açıda (göz açıları) bir görüntü olduğunu farz edelim,aynı pencereden manzarayı seyreder gibi.Bu durumda piksel sayıları ortalama bir göz için;

90 derece X 60 arc-dakika/derece X 1/0,3 X 90 X 60 X1/0,3 = 324,000,000 piksel (324 megapiksel) olur.

Gerçekte her zaman bu kadar çözünürlük elde etmiyoruz,ama gözümüz bir manzarada istenilen tüm detayları görmeye olanak sağlaması için sürekli istediğiniz detay etrafında hareket eder.Fakat insan gözü bir açı görür ki bu da 180 dereceye yakındır.Biraz küçük düşünürsek 120 derecelik bir açıya bakabildiğimizi varsayacak olursak;

120 X 120 X 60 X 60 / (0,3 X 0,3) = 576 megapiksel olarak elde ederiz.

İnsan gözünün görebileceği gerçek açı değeri şüphesiz daha fazla çözünürlüktedir.Bu çözünürlükteki bir veriyi kaydetmek içinse,çok fazla alana kayıt imkanı sağlayabilecek kadar gelişmiş bir kameraya ihtiyaç vardır.

Teorik bilgiyi kenara bırakıp gerçeğe bakacak olursak,pencere gibi sınırları olan bir alandan dışarı baktığınızda gördüğünüz manzara,beyninize 324 megapiksele eşdeğer olarak yer alır.Eğer görüntüyü engelleyecek pencere vs. yoksa bu değer,576 MP’dir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu