Sağlık

İnsan Sindirim Sistemi

İnsan sindirim sistemi vücutta hayati bir organ sistemidir. Bu sistem, gıda içindeki vitamin ve mineralleri emmek ve atıkları vücuttan atmak için senkronize bir şekilde çalışan farklı organlardan oluşur ...

İnsan vücudu, hayatın sürdürülmesi için birlikte senkronize çalışan bir takım organ sistemlerinden oluşan karmaşık bir sistemdir. Bu organ sistemlerinden biri bile yok veya arızalıysa, o zaman tüm vücut sistemi çökebilir. Gastrointestinal sistem veya GI yolu da denilen insan sindirim sisteminin asıl işlevi sindirime işlemini yapmaktır.

Yiyecek ve içecek tüketildiğinde, vücudun onları gerekli enerjiye çevirebilmesi ve kullanabilmesi için küçük parçalara bölünmesi gerekir. Sindirim ağızda başlar ve ince bağırsakta sona erer. Ağızdaki yiyecek sindirim suları ile karıştırılır ve daha küçük moleküllere ayrılır. Daha sonra sindirimin gerçekleştiği mide içine itilir. Sindirilmiş yiyecek kan içinde asimile edilir ve tüm vücuda taşınır.

İnsan vücudunun sindirim sistemi

Sindirim sisteminin diyagramını gözlemlerseniz, birlikte işlev gören farklı organlardan oluştuğunu göreceksiniz. Yapacağımız açıklama ile, sindirim sisteminin çalışma mekanizmasını daha iyi anlayacaksınız.

Ağız ve Ağız Boşluğu

Ağız ve ağız boşluğu sindirim sisteminin başlangıç ​​noktasıdır.Ağız boşluğunda 32 diş, dil ve tükrük bezleri bulunur. Bütün bu parçalar yiyeceklerin çiğneme ve parçalanmasına yardımcı olur. Üç tip tükrük bezi vardır. Bunlar ağızda yerleştirilmelerine göre, parotis, submandibular ve dil altı.

Tükrük bezleri, yemek borusundan mideye geçmeden önce kısmen sindiren enzimleri serbest bırakır. Boğazdaki ağız boşluğunda farenk olarak da bilinen başka bir bölüm var. Farenks özofagus ve trakeaya (hava borusu olarak da bilinir) ortak bir borudur. Farenksin ana işlevi, gıdaların ve havanın ilgili organlara geçmesidir.

Yemek Borusu (Özofagus)

Yemek borusu olarak da bilinen özofagus, ağzı mideye bağlayan uzun dar bir borudur. Bu borunun temel işlevi, yiyecek ve sıvıları ağızdan mideye taşımasıdır. Çiğnenen gıda peristaltiz işlemi yoluyla yemek borusundan geçirilir. Peristaltizm, yemek borusundan mideye itmek için yemek borusunun iç duvarındaki kasların ritmik kasılmalarından oluşan bir süreçtir.

Mide ve Pankreas

İnsan sindirim sisteminin bir sonraki önemli organı, gerçek sindirimin gerçekleştiği mide. Mide diyaframın altındaki vücudun sol tarafında bulunur ve üstünde kapak gibi bir kardiyak sfinkter kası bulunur. Bu kas daha çiğnenmiş yiyecekleri mideye iter.

Yiyecekler geçtikten sonra kas kapanır ve midede yiyecekler sindirime başlar. Mide suları ve enzimleri midede salınır ve yiyeceklerin sindirimine yardımcı olur. Hidroklorik asit, protein moleküllerinin peptitlere bölünmesine yardımcı olan sindirim işlemi sırasında da salınır.

Mide duvarının, gastrik sıvılar ve asidin varlığı nedeniyle mide boşluğunu erozyona karşı koruyan peritoneal sıvı ve mukus salgılayan iç astar bulunur.

Pankreas midenin altında bulunan küçük bir yaprak benzeri bezdir. Bu ekzokrin bez, sindirim enzimlerini (pankreas sıvısında), kanal yoluyla kısmen sindirimine yardımcı olmak için ince bağırsağa sallar (kısmen sindirilmiş yiyecekler).

Bu organın birincil amacı, karbonhidratların, proteinlerin ve yağların metabolizmasıdır. Pankreas, kan şekeri seviyelerini korumanın ilave işlevi için insülin salgılayan Langerhans adacıkları denilen küçük yapılardan oluşur.

Karaciğer ve Safra Kesesi

Karaciğer ve safra kesesi, gıdaların tamamen asimilasyonu için enzimler salgılar. Vücuttaki en büyük bez olan karaciğer, glikojen, vitaminler ve mineraller için bir depo görevi görür. Karaciğer safra denilen ve kolay sindirim için yağ ve protein moleküllerini daha küçük moleküllere metabolize eden bir enzim üretir.

Safra kesesi, karaciğer yakınındaki küçük bir organdır ve safra sisteminin bir parçasıdır. Safra kesesi, safra için bir depo görevi görür ve konsantrasyonunu arttırır. Karaciğer ve safra kesesi birlikte üreyi ve diğer toksik atıkları vücudun idrarıyla dışarı atmaya yardımcı olur.

İnce ve Kalın Bağırsak

İnce bağırsağın anatomisine bakarken, organın kalın bağırsak ile iç içe geçmiş ve bağlanmış ince tel benzeri bir yapı olduğu görülür. Sindirimin son aşaması, gıdanın içindeki tüm besin maddelerinin emildiği ince bağırsakta gerçekleşir. İnce bağırsağın ana işlevi sindirilmiş gıdaların emilimidir. Sindirilmiş gıda daha sonra ince bağırsakta asimile edilir ve atık kalın bağırsağa aktarılır.

Bir körelmiş organ olan apendiks olarak adlandırılan parmak benzeri bir yapı, kalın bağırsağın başlangıcına (ayrıca çekum olarak anılır) bağlanır. Ardından kalın bağırsak atığı vücuttan rektuma atar. Rektum, sindirim sisteminin son kısmı olan anüs yoluyla vücuttan atılacak olan sindirilmemiş gıda veya dışkıyı depolar.

Sindirim sistemi vücutta beslenme sağlama işlevini yerine getirir. Bu önemli sistem eksik olsaydı ne olurdu tahmin etmek zor. Doğru sindirim sağlığı için alkol, sigara gibi zararlı kötü alışkanlıkları bırakmanız esastır. Dolayısıyla, sindirim sisteminin yaygın hastalıklarının farkında olmalısınız, böylece bunları önleyebilir ve ayrıca etkileniyorsanız tıbbi yardım isteyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu