Sağlık
Popüler İçerik

İnsan Vücudunda Kaç Litre Kan Vardır?

İnsan Vücudunda Kaç Litre Kan Kaybederse Hayatı Tehlikeye Girer?

İnsan vücudundaki kan hacmi, yaş, sağlık durumu ve kişinin cinsiyetine göre değişebilir. Ortalama olarak sağlıklı bir yetişkin vücudunda yaklaşık beş litre kan bulunur.

İnsan vücudu, şaşırtıcı çalışma mekanizmalarına sahip, ince ayarlanmış bir makineye benziyor. Her sistemi, bir biriyle uyumlu, tam ve etkin bir şekilde çalışır. Hepsinin vücudun sağlıklı bir şekilde çalışması için eşit derecede önemi vardır.

Kan, kalp ve kan damarlarını da içeren dolaşım sisteminin yaşamsal bileşenlerinden biridir. Kalbin, kan damarları boyunca akan ve vücudun her yerine ulaşan kan pompaladığı bilinen bir gerçektir. İnsan vücudundaki toplam kan miktarı hakkında herhangi bir fikriniz var mı?

İnsan Vücudundaki Kan Miktarı

İnsan vücudunun yaklaşık % 7 – 8’nin kandan oluştuğunu biliyor muydunuz? 60 kilogramlık bir vücut ağırlığına sahip sağlıklı bir yetişkin yaklaşık 4.2 – 4.8 litre kan içeriyor. Bu nedenle vücut ağırlığı insan vücudundaki kan miktarını belirleyen faktörlerden biridir. Diğer faktörler arasında yaş, cinsiyet ve sağlık durumu yer alır.

Genellikle kadınlarda erkeklere kıyasla biraz daha az kan bulunur. Yetişkinlerin vücutlarında, çocuklardakinden daha fazla kan bulunur.

Düşük irtifalarda yaşayanlara kıyasla, daha yüksek rakımlarda yaşayan insanların vücudunda daha fazla kan bulunur. Deniz seviyesinde yaşayanlardan 1.8 litre daha fazla kan bulunduğu tespit edilmiştir.

Yüksek rakımlı bölgeler az atmosferik oksijene sahiptir. Bu gibi yerlerde yaşayan insanların vücut hücrelerini yeterli oksijenle beslemek için daha fazla kanları vardır.

Kan Hacim Testi

Kan Hacmi Nasıl Ölçülür?

Vücuttaki toplam kan miktarını, aynı zamanda kırmızı kan hücrelerinin ve plazma hacmini belirlemek için bir kan hacmi testi yapılır. Kan hacmi hesaplamanın farklı yöntemleri vardır. Bu testlerin çoğu seyreltme ve boyalar veya radyoaktif krom gibi izleyici maddeleri kullanma ilkesine dayanmaktadır. İzleyici kana enjekte edilir ve seyreltme derecesi kan hacmini hesaplamak için kaydedilir.

Kan hacmi anormalliklerine neden olan çeşitli tıbbi durumlar vardır. Cerrahi gibi başka nedenlerden dolayı kan kaybı olabilir. Bu koşullar kan hacmi testi gerektirir, böylece vücuttaki kan, plazma ve alyuvar hücrelerinin miktarı belirlenebilir.

Bu test, hipertansiyon, konjestif kalp yetmezliği, senkop, septik şok, böbrek yetmezliği vb. Kişilerin durumunu değerlendirmede yardımcı olur. Test, aynı zamanda polisitemi (yüksek kırmızı hücre düzeyi), anemi (düşük kırmızı hücre düzeyi ), hipovolemi (düşük kan hacmi) ve hipervolemi (yüksek kan hacmi). Çok nadir olmasına rağmen, test bazen ciddi alerjik reaksiyonları tetikleyebilir.

İnsan Vücudunda Kaç Litre Kan Kaybederse Hayatı Tehlikeye Girer?

Kısacası, insan vücudundaki kan hacmi beş litredir ve bazı tıbbi durumlar, ameliyatlar, yaralanmalar vb. Nedeniyle düşebilir. Toplam hacmin % 15’ine kadar bir kan kaybının tolere edilebileceği söylenir sağlıklı bir yetişkin tarafından, herhangi bir ciddi belirti ve semptom olmaksızın.

Bununla birlikte, bu limiti aşan kan kaybı derhal tıbbi müdahale istenmiyorsa ciddi semptomlara ve komplikasyonlara neden olabilir. Ortalama bir insan toplam kan hacminin maksimum% 30 ila% 40’ını kaybedebilir ve derhal tedavi görmesi durumunda hayatta kalabilir.

Kan Fonksiyonları

Kan, vücut hücrelerine besin maddeleri ve oksijen taşınması gibi birçok önemli fonksiyonu yerine getirir. Aynı zamanda atık maddeleri hücrelerden alıyor. Kan, hormonları ve kimyasalları vücudun çeşitli yerlerine taşımakla sorumludur.

Aynı zamanda aşırı vücut ısısını cildin dışına taşarak vücut ısısını sabit tutmada hayati bir rol oynar. Kan, vücuda giren yabancı maddelere ve patojenlere saldıran beyaz kan hücreleri içerdiği için, bağışıklık sisteminin önemli bir bileşenidir.

Kan trombositleri pıhtılaşabilir ve yaralar ve diğer yaralanmalardan kanamayı durdurabilir. Kan pıhtılaştırması, ölümcül olabilen, daha fazla kan kaybını önleyen vücudun kendi kendine onarım mekanizması olarak düşünülür. Böbrekler, kan hacminin muhafaza edilmesinde önemli bir rol oynamaktadır.

Kan ve Bileşenleri

İnsan kanında, kan hücrelerinin askıya alındığı plazma adı verilen sarımsı bir sıvı oluşur. Kan hacminin % 45’i kırmızı kan hücrelerinden, % 54.3’ü plazma, % 0.7’si ise beyaz kan hücrelerinden oluşur. Plazmanın yaklaşık % 90’ı çözünmüş glikoz, proteinler, hormonlar, mineral iyonları, trombositleri ve kan hücrelerini içeren sudur.

Kan hücreleri arasında kırmızı kan hücreleri (RBC’ler veya eritrositler) ve beyaz kan hücreleri (WBC’ler veya lökositler) bulunur. Bu ikisinden başka, trombosit olarak da bilinen hücre var.

Aralarında en bol olan RBC’dir (yaklaşık beş milyon kübik milimetre). Aynı miktarda kan yaklaşık 5.000 – 10.000 WBC ve 200.000 – 400.000 trombosit içerir. RBC’ler oksijenlendiğinde kana kırmızı renk kazandıran hemoglobin içerir. Hemoglobin eksikliği anemiye neden olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu