Sağlık

İnsan Vücudundaki pH Seviyeleri Kaç Olmalıdır?

Metabolizmamızın bir parçası olan vücuttaki her reaksiyon çoğunlukla kimyasal bir reaksiyondur. Bu kimyasal reaksiyonlar, yağların hidrolizi ve büyük karbonhidrat ve protein moleküllerinin parçalanması gibi çeşitli reaksiyonların ortaya çıkmasından sorumlu olan enzimler olarak bilinen küçük protein molekülleri tarafından gerçekleştirilir. Bununla birlikte, bu enzimler düzgün çalışması için belirli bir ortama ihtiyaç duyar. Bu çevre, öncelikle enzimlerin çalıştığı pH’dır. Vücuttaki pH seviyeleri organdan organa değişir. Aynı detaylar aşağıda verilmiştir. 

İnsan Vücudundaki pH Seviyeleri Kaç Olmalıdır?

Genel olarak, kanın pH seviyesi 7.4 civarında hafif alkalidir. Kanın pH’ı çok dardır ve genellikle 7,45’in ötesine gitmez, ideal olan 7.4 temel olarak, bir birey sağlıklı olduğunda, onun vücut pH’ı alkali ve asidik bir ortam arasında dengelenir. Bununla birlikte, sindirim sisteminin çeşitli bölümleri için pH, organ ve enzimlerin ihtiyacına göre değişir. Bunlar aşağıda listelenmiştir:

Ağız

Tükürük salgısı amilaz veya ptyalin enziminin düzgün işleyişini sağlamak için tükürüğün pH’ı genellikle nötr ila hafif, 6.5 ila 7.5 civarında seyreder.

Mide 

Midenin pH’sı çok düşük ve yüksek asidiktir, üst midede 4-6 civarında ve alt mide de 1.5-3 civarındadır. Bu düşük pH, bu organda bulunan hidroklorik asitten dolayıdır, ki bu da pepsin enziminin düzgün çalışmasını sağlar.

Bağırsaklar 

Bağırsakların pH’ı genellikle nötrden biraz asidiktir, yaklaşık 5-7 civarındadır, çünkü bu bölgedeki enzimlerin işlev gördüğü pH’dır.

PH’ta Azalma Olursa Ne Olur?

Asidoz, kanın asidik hale gelmesi nedeniyle vücutta düşük pH seviyesinin bulunduğu bir durumdur. Bu, kanda artan hidronyum iyonu konsantrasyonuna bağlı olarak gerçekleşir. Böylece, kandaki değeri 7.35’in altına düştüğünde, asidoz belirtileri ortaya çıkar. Bu genellikle daha az oksijen olduğunda ve kanda karbondioksit içeriğinde bir artış olduğunda olur. Solunum, metabolik, diyabetik ve laktik gibi farklı asidoz türleri vardır. Böylece, bunların her biri için semptom ve tedavi buna göre değişir.

PH’ta Artış Olursa Ne Olur?

Alkaloz, pH seviyelerinin genellikle hidrojen iyonu konsantrasyonundaki azalmaya bağlı olarak 7.45’ten daha fazla yükseldiği bir durumdur. Öncelikle iki tip alkaloz, yani solunum ve metabolik vardır. Solunum tipinin alkaloz genellikle hiperventilasyona bağlı olup, bunun nedeni karbon dioksit kaybıdır. Metabolik alkaloz, aşırı kusmaya bağlı olup, mideden hidroklorik asit kaybına yol açar. Alkalozla ilişkili başlıca tehlikelerden biri hipokalemidir. Bu nedenle, semptomlar kas zayıflığı, kramp ve kabızlığı içerir. Bu durum için tedavi, alkaloz tipine bağlı olarak değişir.

Bu, insan vücudundaki normal pH aralıkları ve bunun bir artışı veya azalması olduğunda meydana gelen şeydi. Sadece enzimler üzerindeki pH etkisinin işlevleri için önemli değil, aynı zamanda vücuttaki ve özellikle de kandaki değeri, her hücrenin düzgün çalışması için korunmalıdır. Ayrıca, dengeleyici pH seviyeleri, homeostazın oluşturulması için vücudun her hücresi tarafından yapılır. Asitoz ve alkalozun ölümle sonuçlanabilecek çok tehlikeli durumlar olduğu için pH seviyelerini korumak son derece önemlidir.

Kaynak
buzzle.com/articles/ph-levels-in-the-body.html

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu