İnternet

İnternet Ne Zaman Bulundu?

İnternet’in tarihi 1962 yılında J.C.R Licklider’in Amerika’nın en büyük üniversitelerinden biri olan Massachusetts İnstitute of Tecnology’de (MIT) tartışmaya açtığı “Galaktik Ağ” bulabiliriz demesiyle başladı.

J.C.R Licklider, küresel olarak bağlanmış bir sistemde isteyen herkesin herhangi bir yerden veri ve programlara erişebilmesini ifade etmişti.Ama sanmayın ki bu tanımdan sonra kimse ona gülüp imkansız saçma sadece hayal dememiştir.

Licklider bu fikirleriyle öne çıkarken böyle bir projeyi gerçekleştirmek için yeterince bilgisayarı, parayı nereden bulurum gibi bir sorunla karşılaştı.

1962 Ekim ayında Amerikan Askeri araştırma projesi olan İleri Savunma Araştırma Projesi’nin (DARPA-Defense Advensed Research Project Agency) bilgisayar araştırma bölümünün başına geçti. Yani Amerika’nın en çok para harcadığı askeri alanda bir yer aldı.

MIT’de araştırmacı olarak çalışan Lawrance Roberts ile Thomas Merrill,bilgisayarların ilk kez birbirleri ile “konuşmasını” ise 1965 yılında gerçekleştirdi.

1966 yılı sonunda Roberts DARPA’da çalışmaya başaladı ve “ARPANET” isimli projesi önerisini yaptı. ARPANET ile ilk bağlantı 1969 yılında dört merkezle yapıldı ve ana bilgisayarlar arası bağlantılar ile internetin ilk şekli ortaya çıktı. ARPANET’in oluşturulduğu ilk dört merkez University of California at Los Angeles (UCLA), Stanford Research Instute (SRI), University of Utah ve son olarak University of Santa Barbara (UCSB) idi (Gromov,1998).

1980’li yılların ortasına gelirken Savunma Bakanlığı’na bağlı (DoD) Amerikan askeri bilgisayar ağı, ARPANET’ten ayrıldı ve MILITARY NET adı ile kendi ağını kurdu.

1986 yılında, ARPANET için Amerikan bilimsel araştırma kurumu olan “Ulusal Bilim Kuruluşu” (NSF)   ülkede 5 büyük süper bilgisayar merkezleri kurulmasını içeren kapsamlı bir öneri paketi öne sürdü. ARPANET Amerika’nın sübvansiyonu ile NSFNET olarak düzenlendi.1987 yılı içerisinde yeniden düzenlediği internet yapılanması planı ile NFSNET yedi bölgesel nokta üzerinde 1.5 Mb/s (daha önce 56 Kb/s idi) güçlü bir omurgayı işleteceğini duyurdu.

1990 yılında NSFNET ile özel şirketlerin ortak işletmesi ile başlayan özelleştirme süreci,1995 yılı mayıs ayında NSF’nin internet işletmeciliğinden tamamen çekilmesi ile tamamlandı.1995 yılından itibaren ABD internet işletimi tamamen özel işleticilerin elindedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu