Çocuk & Aile

İsilik Nedir?Tedavisi ve Belirtileri Nelerdir?

İsilik NedirYaz aylarının gelmesiyle birlikte isilik olma olasılığı daha da artar. Gözeneklerin tıkanmasıyla birlikte vücut üzerinde oluşan küçük kabarcıklara isilik denir. Genellikle bebek ve çocuklarda rastlanır ve iki çeşitten oluşur. Bunların ilki küçük su baloncuğu şeklindedir diğeri ise su toplamış bir görüntü verir. Yeni doğan bebeklerde daha fazla görülür. Açık tenli ve sarışın bebeklerde risk daha fazladır.

İsilik Hangi Bölgelerde Meydana Gelir?

İsilik; Alın bölgesinde,göz kapağı çevrelerinde, burun çevrelerinde, diz kapağının arka bölgesinde, kollarda, göğüs ve göbekte, kendini daha fazla gösterir.Üç dört gün boyunca sürer ve daha sonra tekrar olma olasılığı yüksektir.

İsilik Neden Oluşur?

Vücudumuzda bulunan terin çıkış gözenekleri bulunmaktadır.Bu gözenekler tıkandığında ter salgılanamaz ve derinin altına hapsolur.Terin dışarı atılamaması isilik nedenidir.Genelde yapılan yanlış uygulamalar sonucu meydana gelir.Bebeklerin yazın üşümemesi için kalın giysiler giydirilmesi isilik oluşumunu kaçınılmaz yapar.Ayrıca çok fazla nemlendirici kullanılması, sabun ve şampuan gibi malzemelerin iyi durulanmaması ya da çok aşırı şekilde kullanılması isilik sebebidir.

Aşırı terleyen kişilerde de isilik görülmektedir.Pamuk oranı az olan giysiler ve girilen havasız, sıcak ortamlar isiliğe neden olmaktadır.

İsilik tehlikeli bir durum değildir.Vücutta oluşan baloncuk yada kırmızılıkların kaşınması kabuk ve enfeksiyon oluşumunu kaçınılmaz yapar.Bulaşıcı bir hastalık değildir ciddi hastalıklara yol açmaz.İsilik oluşumunu önlemek için yaz aylarında bebeklere çok sıkılmayacak şekilde teri emen ve serin tutan kıyafetler giydirilmesi, her gün mutlaka duş aldırılması gerekmektedir.Çok fazla nemlendirici kullanılmamalıdır.

İsiliğin Tedavisi Nasıldır?

İsilik olan bir bireye herhangi bir tıbbi müdahalede bulunmadan birkaç gün içerisinde geçen bir hastalıktır.Vücutta yanma ve kaşınma olursa serinletici losyonlar, kremler kullanılabilir.Bebeklerde ise aşıların tam olması gerekmektedir bunun sebebi bebeğinizi deniz suyuna sokarsanız başka enfeksiyonlar kapma olasılığı yüksektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu