Edebiyat & Sanat

Itri Kimdir?

Itri, tam adıyla Buharizade Mustafa Efendi, klasik Türk müziği bestecisi. “Itri”,bestecinin mahlası “güzel koku ustası”anlamına sahiptir ve bu mahlasın bestecinin çiçekçilikle uğraşmış olmasıyla ilgili olduğu rivayet edilmektedir. Müziği kendisine öğreten ustalar arasında Hafız Post, Nasrullah Vakıf Halhali, Kasımpaşalı Koca Osman Efendi ve Derviş Ömer Efendi gibi 17. yüzyılın önde gelen bestecileri sayılabilir.

Birçok kaynakta Itri’nin Mevlevi olduğu belirtilmektedir. Mevlevi ayini bestelemiş olması, Mevlevilere yakınlığı ve kabrinin Yenikapı Mevlevihanesi çevresinde olması bunu desteklemektedir.

Hayattayken birçok padişah başa geçmiştir,fakat besteci en çok IV.Mehmet döneminde parlamıştır.Saraya müzisyen olarak giren Itri uzun yıllar sarayda hizmet verdikten sonra ayrılıp çiçekçilikle uğraşmaya başlamıştır.

Şiir ve hat sanatına yoğun ilgisi olduğu belirtilen Itri’nin şiirleri günümüze kalmamıştır. Önemli şairlerin eserlerinden yaptığı bestelerin bir kısmı ise günümüze ulaşmıştır.

Osmanlı müziğine yön verme bakımından Abdülkadir Meragi ve Hammamizade Dede Efendi ile birlikte büyük üstadlar arasında sayılmaktadır.Büyük eserleri arasında Nefi’nin şiirine bestelediği Yürük Semai (Tut-i mucize guy’em,ne desem laf değil),Segah makamında Kurban Bayramı Tekbiri,İranlı şair Hafız-i Şirazi’nin şiirine bestelediği Nevakar sayılabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu