Yiyecek & İçecek

İyi Karpuz Nasıl Anlaşılır?

Markete yada pazara gittiniz karpuz almak istiyorsunuz fakat daha önce aldığınız karpuz tatsız ve içi geçmiş çıktı. Moraliniz bozuldu değil mi? Bunun olmasını önlemek için, iyi karpuzun nasıl anlaşılabilir olduğunu, karpuzun kötü olabileceğini gösteren 7 özelliğini sizlerle paylaşıyoruz:

Kabuğun çatlakları veya beyaz ya da siyah lekeleri var

Beyaz ve siyah lekelere sahip olan ya da birçok çatlağı olan bir karpuz, kalıplama sürecini hızlandıran bir çürümeden etkilenebilir. Bu çürük kesinlikle tadı etkiler ve meyveyi bu şekilde tüketirseniz sizi hasta edebilir.

Hafif karpuz

Özellikle hafif bir karpuzu taşımak, size bir arabaya sahip olmadığınız için avantaj gibi gelebilir, ancak daha aydınlanmış olan biri bu durumun bir sorun göstergesi olduğunu bilir. Sonuçta, hafif bir karpuz, içinde yeterince su olmadığını gösterir, yani, karpuz kötü.

Ses garip geliyor

Karpuza vurduğunuzda, içi boş bir ses duymanız gerekir, çünkü bu meyvenin sulu ve su dolu olduğuna dair kesin bir işarettir. Öte yandan, daha kuru bir ses duyarsanız, tam tersidir.

Sapları yeşil

Karpuz alırken, gövdeye bir göz atmakta iyi bir fikirdir. Bir kuru sap bir uyarıya benzese de aslında iyidir, çünkü meyvenin yemeye hazır olduğu anlamına gelir. Diğer yandan, eğer renk çok yeşil ise, meyvenin olgunlaşması için daha fazla zamana ihtiyacı vardır.

Kusursuz bir görünüm

Kabuğu mükemmel olduğu için karpuzun da mükemmel olduğunu düşünmeyin. Meyvenin altındaki sarı noktayı biliyor musunuz? Bu leke çok belirgin değilse, meyvenin kötü olduğu, gerektiği kadar az şekerli ve sulu olduğu anlamına gelmez. Bazen bu karpuz daha iyidir!

Uzun karpuzlar

Daha uzun karpuzlar kötü anlamına gelmez. Daha yuvarlak olanlar genellikle daha tatlıdır.

Büyük beyaz bir lekeye sahiptir

Daha önce de belirtildiği gibi, karpuzun üzerindeki sarı nokta, tüketim için iyi ve çok tatlı bir işarettir. Diğer yandan leke beyaz ve büyük ise aynı kaliteye sahip olmaz. Bununla birlikte, tamamen pürüzsüz ve mükemmel bir kabuk daha iyidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu