Yiyecek & İçecek

Jelatin (E441) Nedir?Kullanım Alanları ve Zararları Nelerdir?

Gıdalarda yaygın olarak kullanılan bir jelleştirici ajan olan jelatin E441 kodu ile gösterilir, hayvan kolajeniyle yapılır. Domuz derileri ve kemikler ile birlikte sığır derileri ve kemikleri ticari amaçlar için kullanılır. Hayvan ayakları, boynuzlar, vb. gibi kısımlardan yapılmaz.

Bununla birlikte, hayvanların ayaklarının ve boynuzlarının keratinten değil kolajenden oluştuğuna dikkat etmek önemlidir. Jelatin aslında bir proteindir ve içerdiği malzemeler arasında haşlanmış hayvan kemikleri, organlar, bağ dokuları vb. bulunur. Jelatin ısıtıldığında katıdan sıvıya dönüşür. Öte yandan, soğuduğunda katı halini geri kazanır.

Piyasada farklı çeşitler mevcuttur. Yenilebilir versiyon, yaprak, granül veya toz halindedir. Geleneksel olarak, çeşitli gıda ürünlerinde kullanılmadan önce suya batırılır.

Jelatin Alternatifleri Varmıdır?

Kıvam arttırıcı olarak kullanılan hayvansal materyallerden yapılan jelatinin dışında farklı bitkilerden yapılan alternatifler de mevcuttur.Peki neden kullanılmıyor sorusunun cevabı ise şöyle;

Jelatinin fiyat açısından maliyeti düşüktür, devamlı bulunabilirlik vardır, kolay şekil alan kullanışlı bir yapıya sahiptir, ağırlığının 10 katına kadar su çekebilir.Bu nedenle alternatifleri daha pahalıya geleceğinden Sığır jelatini ya da Domuz jelatini kullanmak her zaman olduğu gibi parasal açıdan daha çok kullanılmaktadır.Türkiye’de jelatin kullanmayan firmalarda mevcuttur.

Jelatin Kullanım Alanları

Jelatin, tatlılar, marshmallows, şeker mısır, jöle ayılar ve diğer şekerlemeler gibi çeşitli yemek tarifleri ve gıda maddelerinde yaygın olarak kullanılır. Ayrıca, yoğurt, reçel, margarin, vb. gıdalardan elde edilen maddeleri koyulaştırmak için de kullanılabilir. Jelatin’in bir takım teknik kullanımları da vardır. Kapsüller, fotoğraf filmleri ve fotoğraf kağıdı yapmak için kullanılır. Aynı zamanda, implantatif tıbbi cihazların üretimi için de kullanılır. Çoğumuzun farkında değil ama jelatin, tırnak cilası sökücü ve makyajında ​​da mevcut.

Dini Açıdan Jelatin

Ülkemizde bulunan jelatinin büyük kısmı yurt dışından ithal edilmektedir.Bu nedenle ne kadar güvenilir olduğu bilinmez.Araştırmalar domuz etinin sağlıksız olduğunu göstermekteler.Domuz hayvanında insan sağlığına zararlı zehir, doymamış yağ ve toksin oluşturan mineral fazlasını içerdiği saptanmıştır.Kalp rahatsızlığı,Hormonlarda bozulma, kronik hastalıkların başlıca nedeni olarak gösterilmiştir.Zararlarının yanı sıra zaten Domuz eti dinimizde haram kılınmıştır.Allah, Kur’an-ı Kerimde şöyle emretmiştir:

O, size ölüyü (leşi), kanı, domuz etini ve Allah’tan başkası adına kesilmiş olan (hayvanı) kesin olarak haram kıldı. Fakat kim kaçınılmaz olarak muhtaç kalırsa, taşkınlık yapmamak ve haddi aşmamak şartıyla (ölmeyecek oranda yiyebilir), ona bir günah yoktur. Gerçekten Allah, bağışlayandır, esirgeyendir.
(BAKARA SURESİ / 173)

Ayrıca belirtmemiz gerekir ki sığırdan elde edilen jelatinde sağlık açısından hiçbir sakınca yoktur, Müslümanlar içinde kesim şartları uygun olduğu takdirde sığır jelatini tüketmek sorun teşkil etmez.Domuz ürünlerini sadece Müslümanlar değil Yahudiler ve Hristiyanların bir kısmı da kullanmamaktadırlar.

Türkiye’de yaklaşık yılda 5000 ton jelatin kullanılmakta ve bunun yarıdan fazlası ithal olarak gelmektedir.Türkiye’de helal üretim için Balıkesir ve İstanbul’da jelatin üreten iki fabrika vardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu