Hayvanlar

Jersey İneklerinin Özellikleri

Önemli araştırmalara rağmen, ilk olarak Jersey Adası’na getirilen sığırların gerçek kökeni hakkında kesin bir şey bilinmiyor. Çoğu araştırma, Jersey’in muhtemelen Normandiya ve Brittany’de Jerseylere benzeyen sığırların bulunduğu Fransa’nın bitişik kıyılarından çıktığını kabul ediyor.

Jersey’in doğru filogenetik formu ne olursa olsun, mevcut verileri analiz ederken, Jersey’in evcilleştirilmiş atasının Asya’dan geldiği ve büyük olasılıkla Bos brachyceros’a ait olduğu, muhtemelen Taş Devri’nde evcilleştirildiği ortaya çıkacaktır.

Yaklaşık 10.000 yıl önce, Orta ve Güney Avrupa, Kuzey Afrika üzerinden Avrupa’ya, İsviçre ve Fransa’ya göç etti. Kuzey Fransa’da saf Bos brachyceros ve Bos primigenius sürüleri arasında, çoğunlukla Avrupa’nın Kuzey Kıyısından Kuzey Fransa’ya kadar inen bazı melezlemeler gerçekleşti.

Jersey Adası, M.S. 709 yılına kadar dar bir kıstakla Fransa’ya katılmış olduğundan, Normandiya ve Bretanya’dan gelen sığırların ilk günlerde düzenli olarak Jersey Adası’na getirilmesinin mantıklı bir sebebi vardır ve bu, kökeni ve gelişiminde çok önemli bir rol oynamış olmalıdır.

Jerseylerin İngiltere anakarasında 1741’den beri ve muhtemelen çok daha önce var olduğu bilinmektedir. Önceleri Alderneys olarak biliniyorlardı.

Jersey ineğinin dünya çapında en büyük gelişme dönemi 1860’lardan Birinci Dünya Savaşı’na kadar olan dönemdi. Yıllarca ABD’ye her yıl binlerce hayvan gönderiliyordu, ancak kayıtlar ilk yerleşimcilerin 1657’de Jersey’leri oraya götürdüğünü gösteriyor. Kanada ilk Jersey’lerini 1868’de ithal etti. Jersey’ler ilk olarak 1880’de Güney Afrika’ya gitti ve 1862’de Yeni Zelanda onu ithal etti.

Avustralya’ya yapılan önceki ithalatların kayıtları mevcut olmasa da, ilk Jersey’lerin “gemi inekleri” olarak geldiğine inanılıyor.

Kayıtlar, 1892 civarında ilk sığırların Guatemala’ya gittiğini gösteriyor. Brezilya ilk Jersey’ini dört yıl sonra aldı. Ancak, ırkı 1873’te Orta ve Güney Amerika’ya ilk ithal eden muhtemelen Kosta Rika olmuştur.

Bugün, Jersey ırkı dünyadaki en büyük ikinci süt sığırcılığı türüdür. Adadaki jersey inekleri, ithalatta katı bir yasakla korunmaktadır. Bu yasak yaklaşık 150 yıldır yürürlüktedir. Adada başka sığır cinsi yoktur.

Jerseyler yüksek kalitesiyle tanınan sütleri ile bilinirler. Özellikle protein, mineraller ve elementler açısından zengindir. Ayrıca ot özü olan karotenden doğal olarak üretilen renk bakımından da zengindir. Jerseyler birçok iklim türüne, ortama ve yönetim uygulamasına uyum sağlama yeteneğine sahiptir.

Jersey İneklerinin Özellikleri

Genellikle açık kahverengidir, ancak bu neredeyse griden mat siyaha kadar değişebilir. Ayrıca hayvanın üzerini kaplayabilen beyaz lekelere sahip olabilirler. Ancak gerçek bir Jersey her zaman neredeyse beyaz bir ağızla çevrelenmiş siyah bir buruna sahiptir.

Jersey sert siyah ayakları topallığa çok daha az eğilimlidir. Küçüktür ve yaklaşık 400 ila 450 kg ağırlığındadır. ince fakat güçlü bir yapıya sahiptir.

Jerseyler, diğer büyük ırklara kıyasla daha düşük bir maliyetle yarım kilo süt bileşeni üretir.

Doğurganlık açısından az doğurganlığa sahiptirler, daha kısa buzağılama aralığı ve daha erken olgunluk vardır.

Jerseyler diğer süt türlerinden daha uzun süre sürüde kalırlar.

Jersey sütü, peynir ve diğer katma değerli ürünler olarak işlendiğinde daha yüksek besin değerinin yanı sıra en yüksek verime sahiptir.

Jersey sütü birçok pazarda yüksek bir fiyata sahiptir.

Jerseyler çok çeşitli sistemler altında iyi performans gösterir ve yüksek yem dönüştürme verimliliğiyle tanınır.

Jersey sütü birçok yönden benzersizdir. Ürün olarak şunları içerir: Sütünde ortalama, % 18 daha fazla protein, % 20 daha fazla kalsiyum, % 25 daha fazla yağ mevcuttur.

Formaların, toynaklarını çok sertleştiren siyah toynak renginden dolayı topallığa daha az duyarlı olduğu bilinmektedir. Jerseyler daha hafif bir tür olduğundan, bu onlara topallıkla ilgili daha az sorun çıkarabilir.

İyi Mizaç, bir süt ineğinde önemlidir. Günümüzün modern sağımhanelerinde hızlı üretim en büyük önceliğe sahiptir. Sürekli olarak tekmeleyerek, birimlerden uzaklaşarak yaramazlık yapan bir hayvan, istenmeyen gecikmelere ve hatta pahalı ekipmana zarar vermeye neden olur. Jerseylerin, süt ırkları arasında en iyi mizaçlardan birine sahip olduğu düşünülmektedir, ancak bunun çoğu hayvanların nasıl ele alınacağına bağlıdır.

Jersey ineği Avustralya, Kanada, Danimarka, Yeni Zelanda, Güney Afrika, ABD ve Zimbabwe gibi ülkelerde ve Birleşik Krallık’ta en büyük popülasyonlardan bazılarıyla dünya çapında bulunmaktadır.

Kaynak: https://www.thecattlesite.com/breeds/dairy/23/jersey/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu