Sağlık

Jet-Lag Nedir?Belirtileri Nelerdir?

Jet-Lag NedirJet-Lag Hava yoluyla yapılan hızlı ve uzun seyahatler esnasında;dünyanın doğu-batı veya batı-doğu yönünde birçok zaman alanından geçilmesi sonucunda oluşur. Kısacası uçak yolculuğu sonrasında vücudun zaman uyumunu oluşturan biyolojik ritmin bozulmasıdır.

Vücut bu hızlı zaman dilimine adapte olamaz.Batıdan doğuya doğru olan uçuşlarda daha çok meydana gelir.Kuzey-güney ve güney- kuzey tarafına doğru olan uçuşlarda zaman dilimi geçilmediği için,saat,gece ve gündüz farkı olmaması nedeniyle Jet-Lag oluşmaz.

Uzun süreli gündüz uçuşlarında gece uçuşlarına göre daha fazladır.Gençlerde ve çocuklarda daha az görülür.

Uçak içerisindeki havanın kuru olması,seyahat süresince hareketin kısıtlı olması,alkol tüketimi,yeterli sıvı içecek alınmaması,farklı iklimde farklı yemekler,insanlarda Jet-lag’e karşı direnç kırıcı diğer etkendir.

Jet-Lag Belirtileri Nelerdir?

Uykusuzluk,yorgunluk,iştahsızlık,terleme,mide ve baş ağrısı,hazımsızlık,bağırsak bozukluğu,bulanık görme,zihinsel ve fiziksel performans kaybı,zaman ve mesafe algısı bozukluğu,vücut ağrıları,endişe,alınganlık şeklinde kendini gösterir.

Semptomları,vücudun yeni zaman dilimine adapte olmasıyla birlikte derece derece azalır. Bu belirtiler genel olarak geçilen zaman dilimi (saat) kadar gün devam eder.

Jet-Lag İçin Alınması Gereken Önlemler

Jet-Lag’i önlemek mümkün olmamakla birlikte etkilerini azaltma yöntemleri bulunmaktadır.En az istirahat süresi ise,geçilen zaman diliminin sekiz katı saattir. Kısacası beş saat uçulmuşsa 5 x 8 = 40 saat istirahat gerekmektedir.

Bu nedenle,iş adamları,sporcular ve siyasilerin performanslarını koruyabilmeleri için,uçuştan önceki günlerde iyi bir dinlenme,uyuma-uyanma ve yemek yeme zamanlarını,gidilecek ülkenin zamanına göre planlamaları veya toplantı ve müsabakadan günlerce önce gidip o ülkenin saatlerine adapte olunması faydalı olur.

Bu arada vücudu zinde tutmak için değişik egzersizler yapılabilir.Böylece kan dolaşımı hızlandırılmış,eklemler nispeten rahatlamış ve zihinsel aktivite arttırılmış olur.Sabahları proteinden zengin kahvaltı,akşamları ise bol karbonhidrat ve az protein içeren akşam yemeği uyum süresinin kısalmasına yardımcı olabilir.Hafif yiyecekler yiyiniz ve uçuştan önce yada uçuş esnasında alkol almayınız.

Uyku hapı alınarak uyumak, uzmanlar tarafından önerilmemektedir.Nedeni de,bu şekildeki ağır bir uyuma sonucunda hareketsiz hale gelen vücuttaki kan dolaşımının çok yavaşlamasıdır.

Belirli bir zaman çizgisinde ilaç kullanan hastalar (insülin,oral kontraseptif vb.) kendi doktorlarına yada seyahat sağlığı merkezlerine danışmalıdırlar.

Varılan bölgenin yeme, içme ve uyuma saatlerine uymaya çalışınız.Ayrıca sosyal aktivitelere katılarak uyum süresini kısaltınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu