Sağlık

Kabakulak Nedir?Belirtileri Nelerdir?Kabakulak bulaşıcımıdır?

Kabakulak, bir kişiden diğerine tükürük, burun salgıları ve yakın temastan geçen bir virüsün yol açtığı bulaşıcı bir hastalıktır.

Durum öncelikle parotis bezleri olarak da adlandırılan tükrük bezlerini etkiler. Bu bezler tükürük üretmekle sorumludur. Yüzünüzün her iki yanında kulakların arkasında ve altında üç adet tükrük bezi var. Kabakulak tiplerinin sembolik belirtileri tükürük bezlerinin şişmesidir.

Kabakulak belirtileri nelerdir?

Kabakulak belirtileri genellikle virüse maruz kaldıktan sonraki iki hafta içinde ortaya çıkar. Aşağıdakiler dahil olmak üzere grip benzeri semptomlar ilk ortaya çıkabilir:

 • Yorgunluk
 • Vücut ağrıları
 • Baş ağrısı
 • İştah kaybı
 • Düşük dereceli ateş

103 ° F (39 ° C) yüksek ateş ve tükürük bezlerinin şişmesi önünüzdeki birkaç gün içinde devam edecektir. Bezler bir anda şişebilir. Daha yaygın olarak şişerler ve periyodik olarak ağrılı olurlar. Kabakulak virüsünü, parotis bezleri şiştiğinde, virüsle temasa geçtiğiniz andan itibaren başka bir kişiye geçirebilirsiniz.

Kabakulak hastalığı geçirenlerin çoğunda virüs belirtileri görülür. Bununla birlikte, bazı insanların hiçbir belirtisi veya çok az belirtisi vardır.

Kabakulak Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kabakulak virüsü bir virüs olduğundan, antibiyotiklere veya diğer ilaçlara cevap vermez. Bununla birlikte, hasta olduğunuzda kendinizi daha rahat hissetmek için belirtileri tedavi edebilirsiniz. Bunlar arasında şunlar bulunur:

 • Zayıf veya yorgun hissettiğinizde dinlenin.
 • Ateşinizi azaltmak için ağrı kesicilerden faydalanılabilir.
 • Şişmiş bezlerin üzerine buz paketleri koyulabilir.
 • Ateş nedeniyle bol miktarda sıvı tüketin.
 • Yumuşak bir çorba, yoğurt ve çiğnenmesi zor olmayan diğer yiyecekleri yiyin (çiğneme bezleri şiştiğinden ağrılı olabilir).
 • Tükürük bezlerinizde daha fazla ağrıya neden olabilecek asitli yiyecek ve içeceklerden kaçının.

Kabakulak ile ilgili komplikasyonlar nelerdir?

Kabakulak komplikasyonları nadirdir, ancak tedavi edilmezse ciddi olabilir. Kabakulak çoğunlukla parotis bezlerini etkiler. Bununla birlikte, beyin ve üreme organları da dahil olmak üzere vücudun diğer bölgelerinde de iltihaplanmaya neden olabilir.

Orşit kabakulaktan kaynaklanabilen testislerin iltihabıdır. Ortez ağrısında, testislere günde birkaç kez soğuk paket yerleştirerek uygulayabilirsiniz. Doktorunuz gerekirse reçetesiz kuvvetli ağrı kesiciler önerebilir. Nadir durumlarda, orşit kısırlığa neden olabilir.

Kabakulak enfeksiyonu geçiren bayanların yumurtalıklarda şişme görülebilir. Enflamasyon acı verebilir ancak bir kadının yumurtalarına zarar vermez.

Kabakulak menenjitine veya ensefalit’e neden olabilir, bunlar tedavi edilmediği takdirde ölümcül olabilir. Menenjit, omurilik ve beyninizdeki zarların şişmesi demektir. Ensefalit beynin iltihaplanmasıdır. Kabakulak geçirirken nöbetler, bilinç kaybı veya şiddetli baş ağrısı yaşarsanız doktorunuzla iletişime geçin.

Pankreatit, karın boşluğundaki bir organ olan pankreas iltihabıdır. Kabakulak kaynaklı pankreatit geçici bir durumdur. Belirtileri karın ağrısı, mide bulantısı ve kusma içerir.

Kabakulak virüsü aynı zamanda her 10.000 vakanın 5’inde sürekli işitme kaybına neden olur. Virüs, iç kulağınızdaki işitmeyi kolaylaştıran yapılardan biri olan kokleaya zarar verir.

Kabakulak Hastalığını Nasıl Önleyebilirim?

Aşılama kabakulağı önleyebilir. Çoğu bebeğe ve çocuğa aynı zamanda kızamık, kabakulak ve kızamıkçık (MMR) için bir aşı verilir. İlk MMR aşısı genelde 12 ay ve 15 aylık yaşlar arasında rutin olarak verilir. Okul yaşındaki 4-6 yaş arasındaki çocuklar için ikinci bir aşı gerekmektedir. İki dozda kabakulak aşıları yaklaşık yüzde 88 etkilidir. Sadece bir dozun etkililiği oranı yüzde 78 civarındadır.

Bununla birlikte, bağışıklık sisteminden ödün vermiş, jelatin veya neomisin için alerjik olanlar veya hamile olanlar, aşı olmaması gerekir. Sizin ve çocuğunuzun aşı çizelgesi hakkında aile hekiminize danışın.

Kaynak
www.healthline.com/health/mumpsstatic.vix.com/pt/sites/default/files/styles/large/public/bdm/glandulas-salivares.jpg?itok=3T9AMdnU

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu