Şifalı Bitkiler

Kakule Nedir?Kakulenin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Kakule Nedir
Kakule

Kakule, safranın hemen yanında dünyanın en pahalı ikinci baharatıdır. Zencefil ve zerdeçalin ait olduğu aynı ailenin bir üyesidir. Elettaria ve Amomum olarak bilinen iki çeşit kakule vardır; bunların her ikisi de aynı Zingiberaceae familyasına aittir .

Elettaria yaygın olarak ‘yeşil kakule’ olarak da bilinir ve çekirdeğinin yeşil rengiyle ayırt edilebilir. Amomum çeşidi daha büyük olan ve kahverengi renkli çekirdeklere sahiptir. Aynı zamanda siyah veya kahverengi kakule olarak da bilinir.

Yeşil çeşit, Hindistan, Sri Lanka, Malezya ve Güney Asya’nın bazı diğer bölgelerinde, siyah veya kahverengi çeşit Asya ve Avustralya’ya özgüdür. Kakule tohumlukları genellikle olgunlaşmadan hasat edilir, ardından güneş altında veya bir kurutma makinesi yardımıyla kurutulur. Her iki çeşidin içerdiği tohumlar, çok sayıdaki Hint, Orta Doğu, Avrupa ve İskandinav yemeklerini tatlandırmak için daha çok kullanılan küçük ve oldukça aromatik siyah tohumları içinde barındırıyor.

Antik çağlarda, bu baharat düğün gibi özel günler için saklanmaktaydı bu nedenle değeri buradan anlaşılmakta. Aynı zamanda insanlığın bildiği en eski baharatlardan biridir.

Kakulenin Sağlığa Faydaları

Kakule bir uyarıcı ve gaz giderici olarak kabul edilir. Bu baharatın sağlık yararlarının çoğu, kafur, okaliptol, terpinen, borneol ve limonen gibi uçucu yağların ve sineol gibi bazı fitokimyasalların varlığına atfedilir. Bütün bu bileşiklerin, özellikle sindirim sistemi için bir dizi sağlık yararları olabilir. Kakule, sindirim sistemini geliştirmeye ve iştah açmaya yardımcı olabilir. Sindirim kanalı içindeki gazın azaltılmasına yardımcı olabilir ve asidite rahatlığı sağlar. Bulantı ve kusmayı önlemede de etkili olabilir.

Kakule ve tarçın ile hazırlanan çay genellikle boğaz ağrısı ve ses kısıklığını tedavi etmek için kullanılır. Bu baharat, ayrıca, halitoz veya ağız kokusu, alerjiler ve astım gibi durumlar için de kullanılabilir. Bunun da detoksifikasyon özelliklerine sahip olduğuna inanılıyor. Böbrekler ve üriner sistem için oldukça yararlı olduğunu kanıtlayabilir. Ağız ülseri, idrar yolu enfeksiyonları, bronşit ve spazmlar ve konvülziyonların hafifletilmesi için kullanılabilir. Bununla birlikte, bu baharatın aşırı tüketilmesi sindirim sistemi için iyi sayılmaz.

Kakule sadece yemeklerin lezzetini arttırmakla kalmayıp bir takım sağlık yararları da sağlayan en iyi baharatlardan biridir. Normalde tarçın, karanfil, hindistan cevizi ve kişniş tohumları bu baharatın yerine kullanılabilir. Ancak kakulenin benzersiz lezzetinin yerini alamazlar. Bu baharat genellikle kapalı olarak saklanır, çünkü tohumlar havaya maruz kaldıklarında veya öğütüldükten sonra aromalarını kaybetme eğilimi gösterirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu