Sağlık

Kan Grubuna Göre Karakter Özellikleri

Kan, bizi hayata bağlayan sıvıdır.Ortalama 70 kg olan bir insanın vücudunda, 5 litre kan bulunmaktadır.Bu kanın her damlası insan hayatı için büyük önem taşır. Yaşam kaynağımız olan hücrelerimize oksijen gitmesini sağlayarak aynı zamanda zehirli maddelerden de korur.

Kan, A – B – AB ve 0 olmak üzere dört gruba ayrılmıştır. Bu grupların yanında birde (+) Pozitif, (-) Negatif olmak üzerede kendi içlerinde ayrılırlar.

Ülkemizde, Kızılay’ın yaptığı araştırmaya göre en yaygın kan grubu A Rh pozitiftir. Türk halkının % 39’u A Rh Pozitif kan taşımaktadır. Diğer gruplar sırasıyla,0 Rh pozitif grubu % 29, B Rh pozitif grubu % 14, A Rh Negatif % 6, AB Rh Pozitif % 5, 0 Rh Negatif  % 4, B Rh Negatif % 2, en az rastlanan kan grubu ise AB Rh negatiftir.

1930’lu yıllarda, Japonlar ideal askerler bulmak adına kan türlerinin kişilik arasındaki bağlantıyı araştırdı.

Kan grubuna göre karakter özellikleri bir çok ülkede ilgi konusu olmuştur. Bu kavram Japonlarda, bir kişinin kan türüne göre kişiliğini, eğitimini ve başkaları ile nasıl uyumlu olacağının bir göstergesidir. Bu teoriye “Kan tipi kişilik teorisi” adı vermişlerdir. Bu teoriye bakarak kan grubuna göre karakter özellikleri aşağıdaki gibidir.

A Grubu Kanın Karakter Özellikleri

Kan grubu A olan insanlar, sabırlı, barışı seven ve sadık kişiliktedir. Bu kişiler aşırı hassas olabilirler. Başkalarının duygularına duyarlıdırlar. Karar verirken çok dikkatli davranırlar. Aynı anda birçok işi değil tek bir işi yapmayı severler.

B Grubu Kanın Karakter Özellikleri

Hızlı karar verirler, kolay emir almazlar. Zihinlerine kurdukları şeylere odaklanırlar. Bir işi başaramazlarsa peşini bırakmazlar. Devamlı egemen bir insan olamak isteyerek insanları yönetmek isterler

AB Grubu Kanın Karakter Özellikleri

Mükemmel mantık yürütme becerilerine sahiptirler. A ve B grubu kana sahip kişilerdeki özellikler gözlenebilir. Bazen kendine güvenen bazen de çok utangaç olabilirler. Sakin bir yapıya sahip olmasına rağmen çözülmemiş bir problem karşısında endişe duyarlar.

0 Grubu Kanın Karakter Özellikleri

Kan grubu 0 olan insanlar güçlü ve savaşan bir yapıya sahiptir. Gerçekleri gizleyen insanlardan hoşlanmazlar. Genelde ince ayrıntıları ve noktaları görmezden gelirler. Bu kişiler lider gibi doğmuşlardır fakat görevin anlamsız olduğunu düşünürlerse o görevi kolayca bırakırlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu