İslam

Kandil Nedir?Kandil Geceleri Neden Kutlanır?

Kandil, elektriğin bulunmadığı dönemlerde içerisinde gaz yağı ve fitil olan bir aydınlatma aracıdır. Tarihin çeşitli dönemlerinde insanlar kandillerle aydınlanmış ve bu kandiller Cam, taş, kurşun, toprak gibi maddelerden yapılmıştı. Eski dönemlerde kandiller mübarek gecelerde Camilerin aydınlatılmasında kullanılırdı. Bu nedenle bu mukaddes olan gecelere kandil gecesi ismi verildi.

Kandil geceleri İslam dininin kıymet verdiği gecelerdendir. Mübârek gecelerden Mevlid, Berat, Mîrac, Regâib, Kadir gecelerine kandil geceleri adı verilir. Allahü teala kullarına çok acıdığı için bazı geceleri önemli kılmış ve bu gecelerde yapılan tövbe ve duaları kabul edeceğini bildirmiştir.

Peygamber efendimiz Hz. Muhammed S.A.V döneminden bu yana Müslümanlar, Kandil gecelerinde büyükler ziyaret edilir, kaza namazları kılınır, Kur’an-ı Kerim okunur, dua ve tövbeler edilirdi.Bu gecelerde hiçbir zaman eğlenceler yapılmamış İslam dininin kabul görmediği şeyler adet haline getirilmemiştir.

Kandil geceleri önceki günün öğle namazından sonraki günün imsak vaktine kadar devam eder. Kandil gecesi dendiğinde, Allahü tealaya boyun bükülüp yapılan ve zenginlerin fakirlere sadaka vermiş olduğu kandil  gecelerinin anlam ve önemi aşağıdaki gibidir.

Mevlid Gecesi

Rebîulevvel ayının on birinci ve on ikinci günleri arasındaki gecedir. Tüm insanlık adına gönderilen peygamberlerin sonuncusu olan Hz.Muhammed S.A.V efendimizin doğduğu gecedir.

Berat Gecesi

Şâban ayının on dördüncü günü ile on beşinci günü arasındaki gece olarak kabul edilir. Efendimiz S.A.V bu gecede çokça dua ve ibadet ederdi. Efendimiz S.A.V;

Berât gecesini ganîmet, fırsat biliniz! Çünkü, belli bir gecedir. Şâbanın on beşinci gecesidir. Kadir gecesi, çok büyük ise de hangi gece olduğu belli değildir. Bu gece, çok ibâdet yapınız. Yoksa, kıyâmet günü pişman olursunuz!

Mirac Gecesi

Recep ayının 27. gecesidir.Peygamber efendimizin beden ile göklere çıkarıldığı bilinmeyen bir şekilde Allahü teala ile görüştüğü gecedir. Bu hadisenin yaşandığı hadis ve ayetlerle sabittir.

Regaip Gecesi

Regaip gecesi Recep ayının ilk cuma gecesidir. Regaip İhsan ve İkram demektir. Peygamber efendimizin çeşitli hadislerde övgüyle bahsettiği gecedir.

Recebin ilk Cuma gecesini ihya edene Allahü teala kabir azabı yapmaz. Dualarını kabul eder. Yalnız yedi kimseyi affetmez ve dualarını kabul etmez: Faiz alan veya veren, Müslümanları aşağı gören, anasına babasına eziyet eden, karşı gelen çocuk, Müslüman olan ve dine uyan kocasını dinlemeyen kadın, şarkı ve çalgıcılığı sanat edinenler, livata ve zina edenler, beş vakit namazı kılmayanlar.

Kadir Gecesi

Kadir gecesi Ramazan ayı içerisinde bulunmaktadır. İmâm-ı Şâfiî, on yedinci, İmâm-ı Azam yirmi yedinci gecesi olması çok vâki olur dedi.Kur’an-ı Kerim Resulullah efendimize bu gece inmeye başlamıştır. Kur’an-ı Kerim’de bahsedilen en kıymetli gece Kadir Gecesidir. Bu mübarek gecelerde bizlerde çokça ibadet edip Allaha karşı kulluk görevlerimizi yerine getirmeliyiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu