Sağlık

Kanser Türleri, Nedenleri Ve Belirtileri

Kanser dünyadaki en önemli ölüm nedenlerinden biridir. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, her yıl bulaşıcı hastalıklar ile ilgili olmayan 8.2 milyon ölümle sonuçlanmaktadır.

Kanser Nedir?

Kanser sürekli bölünen hücrelerin varlığı ile karakterize bir hastalıktır. Hücreler, belirli dış veya iç uyaranlara bağlı olarak bölünmeye teşvik edilir. Başlangıçta, hücrelerin büyümesi lokalize, saptanabilir ve çıkarılabilir, iyi huylu bir tümör olarak adlandırılır. İyi huylu bir tümör cerrahi ile tedavi edilebilir veya kaldırılabilir. Bununla birlikte, hücreler, kan veya lenfatik sistem yoluyla uzak vücut parçalarına giderek, tekrar bölünmeye başladıysa, malign bir tümör veya kanser oluşturur. Bu tedavi edilemez ve çoğu zaman bir bireyin ölümüne neden olabilir.

Kanser Türleri

Farklı kanser türleri vardır; Bunlar deri kanseri , kemikler, kan, yumurtalıklar, pankreas, meme ve daha fazlasını içerir. Vücudumuzda organlar olduğu gibi neredeyse birçok türü vardır. En yaygın olanlardan bazılarına ayrıntılı olarak bakalım.

Meme Kanseri:  Kadınlarda en yaygın invaziv kanser tiplerinden biridir. Lobullarda veya süt kanallarında malign bir tümörle başlar . Genel meme kanseri vakalarının yaklaşık % 18,5’i, her yıl dünya üzerinde ölümle sonuçlanmakta, nedenlerden biri de bir kişinin beslenme ve yaşam tarzı alışkanlıklarıdır. Belirtileri meme üzerinde veya çevresinde görülebilir bir yumru, göğüs cildinin kızarıklığı, koltuk altı şişlik ve ağrı, memelerden kanlı akıntı ve meme ucunda değişiklik içerir.

Akciğer Kanseri: Akciğerdeki  malign dokunun kontrolsüz büyümesi, akciğer kanseri veya akciğer karsinomunun nedenidir. En büyük neden, pasif veya doğrudan olmak üzere, tütün dumanına maruz kalmaktır. Akciğer kanserinin semptomları arasında nefes darlığı, yutma güçlüğü, göğüs ağrısı, hırıltı, öksürük, kan öksürmesi ve daha fazlası yer alır.

Prostat Kanseri:  Prostat kanseri vücudun sadece erkeklerde bulunan prostat bezinde başlar ve bu nedenle sadece erkekler bu tipten etkilenir. Bu hastalığa yakalanan erkeklerin çoğu, ölümüne kadar, yaşamları boyunca teşhis edilmezler. Bu vakanın çok yavaş ilerlemesi ve oldukça sık görülen belirtilerden kaynaklanmaktadır.

Cilt Kanseri:  Cilt kanseri, cildin malign bir büyümesinden kaynaklanır ve karsinom olarak da adlandırılır, bu da dış örtü oluşturan dokuların kanseri anlamına gelir. Üç ana cilt kanseri türü vardır; bazal hücreli karsinom, skuamöz hücreli karsinom ve melanom. Tüm bunlar genellikle güneş veya bronzlaşma yataklarından gelen zararlı UV ışınlarına, röntgen cihazlarından gelen radyasyona ve HIV , kemoterapi ve diğer ilaçların bir sonucu olarak immün baskılamadan kaynaklanır .

Kanser, kökenlerine veya hücre büyümesi tarzına bağlı olarak farklı tiplerde ortaya çıkabilir. Diğer bazı yaygın türler şunları içerir:

Lösemi:  Kan oluşturan hücrelerin kanseri.

Lenfoma:  Bağışıklık sistemi hücrelerinin kanseri.

Sarkom:  Kıkırdak ve kan damarları gibi destekleyici dokuların kanseri.

CNS kanseri:  Omurilik ve beyin gibi merkezi sinir sisteminin bileşenlerinin kanseri .

Nedenler

Kanser, çevresel, yaşam tarzı ve diğer davranış kalıplarını da içeren bir dizi faktörden kaynaklanabilir. Burada, bu ölümcül duruma yol açabilecek tüm büyük, küçük ve ortak faktörleri tartışıyoruz.

Karsinojenler:  Karsinojenler, kimyasallar veya fiziksel ve biyolojik ajanlar içeren kansere neden olan maddelerdir. Karsinojenlerin varlığı zararlı olsa da, her karsinojenin mutlaka kansere neden olabileceği anlamına gelmez. Maruziyet miktarı ve genetik arka plan gibi diğer faktörler de bu durumun gelişiminde eşit etkiye sahiptir.

Sigara ve tütün:  Sigara ve tütün, kanserin en büyük nedenlerinden biri olarak sayılır. Akciğer, boğaz, özofagus, mesane, pankreatik ve solunum yolu kanserine neden olabilirler. Dolaylı olarak sigara dumanına maruz kalan insanlar bile risk altındadır. Ayrıca sigara dumanının böbrek, mide ve karaciğer kanseri için dolaylı olarak sorumlu olduğuna inanılmaktadır. Bunu söyledikten sonra, bunun neden olduğu tütün değil, içinde bulunan kanserojenler veya kimyasallar bu duruma neden olabilir. Bunlar nikotin, kurşun, benzen, karbon monoksit, amonyak vb.

Beslenme ve fiziksel aktivite:  Başka bir kansere neden olan faktör, içinde kimyasal toksinleri olan genetik olarak değiştirilmiş bir beslenmedir. Yağ, sodyum , şeker vb. ile dolu bir beslenme, obeziteyi tetikleyebilir ve bu da kansere neden olabilir. Bu nedenle, yediğiniz şeylere ve bu toksinlerden kurtulmak için fiziksel olarak nasıl zorlandığınıza dikkat etmek çok önemlidir.

Güneşten gelen radyasyon:  Röntgen makineleri  vb. gibi radyasyona maruz kalabilecek birçok yer vardır . Fakat bunlar radyasyon temelli kanserlerin en önemli nedeni değildir. Güneşten gelen UV ışınlarına çok fazla maruz kalmak ciltte hasara ve aynı zamanda cilt kanserine neden olabilir. Bu güneşin zararlı olduğunu göstermez; Sadece sağlığa faydalı olsa bile, herhangi bir şeye çok fazla maruz kalmanın sağlığınız üzerinde büyük etkilere yol açabileceği anlamına gelir.

Virüsler ve enfeksiyonlar:  Uygun dikkat edilmediyse, kansere neden olabilecek birçok virüs ve hastalık vardır. Bunlar arasında hepatit B, hepatit C, insan papillomavirüsü , Epstein-Barr vb. gibiler yer alır. Asya ve Afrika gibi gelişmekte olan bölgelerde ve az gelişmiş bölgelerde parazit organizmaların riski artar;  Clonorchis sinensis , Schıstosoma haematobium’un vb. gibi. Bu nedenle, uygun hijyenik koşullarda yaşamak ve bu parazitleri önlemek için temiz su içmek önemlidir.

Bu faktörlerden başka, aynı zamanda genetik veya hormonların bir sonucu olabilir. Nadir olsa da, kalıtsal da olabilir.

Belirtiler

Hem erkek hem de kadınlarda farklı kanser belirtileri vardır. Bazen açıkça görülebilir ve diğer zamanlarda fark edilmesi zordur. Ortak belirtilerden bazıları şunlardır:

 • Vücuttan olağandışı deşarj
 • Kalıcı öksürük
 • Tümörün yerinde topaklar
 • Mesanede veya bağırsak hareketlerinde değişiklikler
 • Yaraların yavaş iyileşmesi
 • Hazımsızlık
 • Mevcut mollerin şekli veya büyüklüğündeki değişiklikler

Kadınlarda belirtileri

 • Meme Kanseri: Göğüsteki herhangi bir değişiklik, herhangi bir topak oluşması, meme başı akıntısı, meme cildinin titremesi gibi.
 • Yumurtalık Kanseri : Kilo kaybı ve kanama ile birlikte iki haftadan uzun süren aşırı şişkinlik
 • Diğer: Dönemler arasında lekelenme veya kanama ya da menopoz sonrası kanama da göstergelerden olabilir.

Erkeklerde belirtileri

 • İdrar yaparken zorluklar, idrarda kan vb.
 • Kalça kemiğindeki ağrı, hassasiyet ve sırtın alt kısmı.
 • Aşırı öksürük, mukus içinde kan. Mukustaki kan da akciğer kanserinin bir belirtisi olabilir.
 • Testislerde topaklanmaların varlığı.
Uyarı:Bu makale sadece bilgilendirme amaçlıdır ve bir uzman doktor tavsiyesinin yerini alamaz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu