Tarih

Kanuni Sultan Süleyman

Kanuni Sultan Süleyman,Osmanlı Devleti’nin zirvede olduğu bir dönemde tam 46 yıl padişahlık yapmış büyük bir devlet adamıdır.Batı dünyasında “Muhteşem Süleyman” bizde ise adaletli yönetiminden dolayı “Kanuni” adıyla anılmaktadır.Babası Yavuz Sultan Selim, annesi Ayşe Hafsa Sultan‘dır.

Kanuni-Sultan-SüleymanKanuni, 1494 yılında Trabzon’da doğmuştur.İlk eğitimini annesinden ve babaannesi Gülbahar Hatun’dan alan Kanuni, yedi yaşına gelince öğrenimine devam etmek için İstanbul’a, dedesi Sultan II. Beyazid‘in yanına gönderildi. Süleyman, İstanbul’da Karakızoğlu Hayreddin Hızır Efendi‘den aldığı tarih, fen, edebiyat ve din derslerinin yanı sıra, savaş teknikleri konusunda da öğrenim görmekteydi.

Babası Yavuz Sultan Selim 1520 yılında aniden ölünce Şehzade Süleyman tahta çıktı.Babası Yavuz Sultan Selim devleti oğlu Süleyman’a askeri ve iktisadi yönden çok iyi bir durumda bırakmıştı. Sultan Süleyman yönetime geldiğinde dolu bir hazine ve güçlü bir orduya sahipti.

46 yıllık padişahlığının 10 yılı at sırtında seferlerde geçen Kanuni 1566 yılında 72 yaşındayken çıktığı Zigetvar Seferi sırasında dünyaya gözlerini yumdu. Naaşı, İstanbul’a getirilerek kendi yaptırdığı Süleymaniye Camii‘nin bahçesindeki türbeye gömülmüştür.

Kanuni dönemi askeri, mimari, ilim, sanat, denizcilik gibi pek çok alanda Osmanlı’nın en parlak dönemidir.Mimar Sinan, Barbaros Hayreddin Paşa, Ebussuud Efendi, Baki, bu dönemde yetişmiş önemli isimlerdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu