Hayvanlar

Kara Akbaba Nasıl Bir Kuş Türüdür?

Ne kadar da akbabaların yaşam alanının çöl yaşamı olduğunu biliyor olsak da ülkemizde de bilinen akbaba türlerinden dört tanesi üremektedir.Bunlar;Küçük akbaba,Sakallı akbaba, Kızıl akbaba ve içlerinden en büyüğü olan Kara akbabadır.

Kara Akbaba Nasıl Bir Kuş Türüdür?

Kara akbaba (Aegypius monachus) sadece ülkemizde değil Avrupa’nın da en büyük kuşlarındandır. Kanatlarının genişliği açıldığı zaman yaklaşık üç metreyi bulmaktadır. Bazı kaynaklar dünyada yaşayan yırtıcı kuşlar içerisinde en büyüğü olduğunu söylemektedir.

Koyu kahverengi tüyleri siyaha yakındır bu nedenle Kara akbaba imside buradan gelmektedir.Boynuna kadar gelen ve tüm vücudunu kaplamış olan koyu renkli tüyleri, yakasında bulunan açık kahve renkli yakalık ve başının üzerinde kısa tüyleri bulunur.

Kara akbabanın en fazla 39 yıl yaşadığı gözlenmiştir.Üreme olgunluğuna 5-6 yaşlarında ulaşmaktadır.Yuvalarını iki metreye bir metre olacak şekilde yaşlı çam ağacı yada meşe ağaçlarının üzerine kurarlar.

Kara akbaba kuşlarının yaşam alanları, Avrupa, Afrika ve Asya ile sınırlıdır.Hem Avrupa hem de Asya’da üredikleri görülmektedir. Avrupa’da İspanya, Yunanistan, Bulgaristan ve Türkiye, Asya’da ise Gürcistan, Ermenistan, Moğolistan ve Çin gibi ülkelerde üredikleri bilinmektedir.

Kaynak
Tübitak Bilim Teknik Dergisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu