Sağlık

Karantina Nedir?

Karantina, insanları hastalıklarla kontaminasyonu azaltmak için izole etmeyi amaçlayan bir sağlık önlemidir.

Bir karantina örneği, koronavirüs pandemisi (COVID-19) sırasında meydana gelen,Sars-Cov-2 virüsünün neden olduğu hastalık, Virüs ilk olarak 2019 sonlarında, Çin’de ortaya çıktı.Fakat yüzden fazla ülkeye ulaştı.

Karantinadaki amaç, özellikle virüs veya bakterilerin neden olduğu hastalığın kontaminasyonunu ve yayılmasını kontrol altına almaktır. Duruma bağlı olarak, karantina evde veya hastanede yapılabilir.

Karantina kararnamesi insanların hareketini de kısıtlayabilir. Tedbire karar veren hükümetin koşulları belirtmesi gerekir ve sokağa çıkışlara yalnızca temel hizmetlere erişim izni verilebilir.

Karantina nasıl işler?

Karantina, virüs veya bakterilerin inkübasyon süresi boyunca yapılmalıdır ve bu her hastalık için değişir. Örneğin, koronavirüs kuluçka süresi 14 güne ulaşabilir, dang humması 4 ila 10 gün arasında bir süreye ve H1N1 (domuz gribi) 3 ila 5 gün arasında bir süreye sahiptir.

Amaç, enfekte olmuş herhangi birinin hastalığı başkalarına aktarmasını önlemek için temastan kaçınmaktır. Karantina bir tür “bariyer” olarak çalışır, hastalığın bulaşmasını durdurmak için sosyal bir kısıtlamadır.

Karantina ne kadar sürer?

Karantinanın mutlaka kırk gün sürmesi gerekmez.Süreler bulaşma sayısına, kuluçka dönemine ve etkilenen yerlerin durumuna göre belirlenir.

Hastalığın bulaşma vakaları azalmazsa, küçük bir başlangıç ​​dönemi (örneğin 14 günlük) uzatılabilir.

Bu dönemde alınması gereken temel önlemler nelerdir?

Karantinanın etkili olması için Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından belirtilen aşağıdaki önlemlerin alınması gerekir:

#Evde kal

Karantina-oyun
Karantina sırasında çocukların dikkatini dağıtmak için çeşitli faaliyetlerde bulunmak onları güvende tutmak için önemlidir.

Evde olabildiğince uzun süre kalmak idealdir.Sokağa çıkışlar yalnızca süpermarkete veya eczaneye gitmek gibi kaçınılmaz durumlarda gerçekleşmelidir.

Evde kalırken yakın temastan kaçınmaya çalışmak önemlidir ve yaşlılar ve çocuklar karantina sırasında özellikle korunmalıdır.

Ziyaret almamanız ve telefonla veya internet üzerinden sipariş vermeniz durumunda, hijyen ve mesafeye dikkat ederek siparişlerinizi kapıda almanız da önemlidir.

#Hijyene dikkat edin

el-yıkamaSağlık kuruluşları tarafından önerilen hijyen alışkanlıklarının sürdürülmesi çok önemlidir:

  • Ellerinizi su ve sabunla sık sık yıkayın;
  • Tek kullanımlık bir mendil kullanarak  veya ön kolunuzu öksürükten koruma için kullanın;
  • Evden ayrılmanız gerektiğinde, diğer insanlarla temastan kaçının;
  • Sokaktan getirilen satın aldığınız şeyleri yıkamak ve dezenfekte etmek;
  • Ev eşyalarını ve kişisel ürünleri başkalarıyla paylaşmayın.

Dışarı çıkmanız gerekiyorsa, hijyen bakımını güçlendirin ve diğer insanlardan güvenli bir mesafede tutun.Gözlere, buruna ve ağzına özellikle dikkat edin. Özellikle elleriniz temiz değilse onlara dokunmaktan kaçının.

#Bağışıklığı yüksek tutmak için sağlıklı alışkanlıklara sahip olun

sağlıklı-beslenmeSağlıklı kalmak için, iyi yemek, çeşitli yiyecekler yemek ve bol su içmek gerekir. Sağlıklıysanız, vücudunuz olası kontaminasyonla daha iyi başa çıkacaktır.

Evde biraz fiziksel egzersiz yapmak ve iyi uyumak, özellikle karantina dönemlerinde sağlığınıza dikkat etmenize yardımcı olan sağlıklı alışkanlıklardır.

#Akıl sağlığınızı koruyun

Karantina sırasında zihinsel sağlık ve huzur sağlamak için alışkanlıklar uygulamak, diğer bakımlar kadar önemlidir.

Mümkün olduğunca, dikkat dağıtıcı ve rahatlama hareketleri yapmaya çalışın.Arkadaşlarınızla ve ailenizle iletişimde kalmak, kitap okumak, film izlemek, meditasyon yapmak ve dinlenmek için sosyal medyadan yararlanın.

Zamanınızı en iyi şekilde değerlendirin ve karantinanın geçici olduğunu unutmayın.

Dünyada yaşanmış diğer karantina durumları

Koronavirüs pandemisinden önce, diğer karantinalar zaten yürürlüğe girmiştir.14. yüzyılda, kara veba birçok Avrupa ülkesini vurdu ve birçok şehirde, veba tarafından bulaşmayı önlemek için insanların girişini ve hareketini kontrol etmek için önlemler aldı.

Daha yakın zamanda, 2011 yılında, H1N1 gribinin yayılmasını kontrol altına almak için birçok ülkede karantina uygulanmıştır.

2003 yılında Çin’in bir kısmı da SARS (Şiddetli Akut Solunum Sendromu) yayılımını içerecek şekilde karantinaya alındı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu