Hayvanlar

Karıncaların Muhteşem Yaşam Biçimi

Hayatımızın hemen her yerinde karşımıza çıkan fakat önemsemediğimiz karıncaların aslında muhteşem bir yaşam biçimi vardır. Günümüzde yaklaşık olarak 12 bin karınca türü bulunmaktadır. Karıncalar dünya üzerinde insanlardan 20 kat daha fazladır. Boyları genelde 2 – 7 mm arasında değişmektedir. Fakat marangoz karınca olarak bilinen türü 4 – 5 cm ’ye kadar varabilir.

Karıncalar koloniler halinde yaşam sürdürürler ve her karınca kolonisinde en az bir adet kraliçe bulunur. Karıncalar diğer canlılara göre biraz farklıdır, her karıncanın iki adet midesi vardır. Birinde kendi yiyeceğini saklar, ikincide ise diğer karıncalarla paylaşacağı yiyecekleri saklarlar.

Karıncaların Muhteşem Yaşam Biçimi

 

Karıncalar, diğer böcek türlerine göre en büyük beyine sahiptir. Bazıları günde 7 saat kadar uyuyabilir. Karıncalar sarı, yeşil, kahverengi, kırmızı ve mavi renkler ile karşımıza çıkabilir.

İnanılmaz özelliği bulunan karıncalar kendi ağırlıklarının 20 katını kaldırabilirler. Yetişkin bir karınca katı yiyecekleri yutamadığı için yiyeceklerin suyunu emerek beslenir. Karıncalar antenlerini koku almada kullanırlar. Karıncalar etçil,hem de otçul hayvanlardır. Kraliçe karıncalarda kanat bulunmaktadır ve koloniden ayrılıp başka koloniler kurmak için yuvadan ayrıldıklarında kanatları düşer.

Siyah ve ahşap karıncalarında iğne yoktur,onlar sadece formik asit püskürtürler. Tropik bölgelerde yaprak kesici karıncalar yaşar. Keskin çeneleri ile yaprakları kesip yuvalarına taşırlar. Bu yaprakları yiyecek olarak değil mantar üretimi için kullanırlar. Mantarları üreterek bunlardan gerekli olan protein ihtiyacını karşılarlar.

Karınca kolonilerinde iş bölümleri oluşturulmuştur. İşçi karıncalar  yuva içinde biriken çöpleri dışarı taşırlar ve özel çöplüğe bırakmakla yükümlüdürler. İşçi karıncaların bir diğer görevi ise dışarıda bulduğu yiyeceklere asit salgılayarak kolonideki diğer karıncaları buraya çekmektir.

Köle-Yapıcı karıncaların görevi diğer karınca yuvalarına saldırarak orada bulunan yumurtaları çalmaktır. Yumurtalar kırılıp karıncalar çıktığında bunları köle olarak çalıştırırlar.

Bir karıncanın ömrü ortalama 45 ile 60 gün arasında değişmektedir.karıncaların hızlı koşmasını sağlayan uzun bacakları bulunmaktadır. Karıncalar çeşitlerine göre özellikle aradığı tatlar bulunur. Ateş karıncaları bitkilerin öz suyunu, şekeri, proteini, yağları bitkileri ve böcekleri yemeyi severler. Firavun diye adlandırılan karıncalar ise şeker, protein, yağ ve böcekleri severler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu