Bilim & Teknoloji

Kasırga Nedir?Nasıl Meydana Gelir?

Kasırga, yaşam ve mülkiyet üzerinde yıkıcı etkilere neden olan doğanın en güçlü olaylarından biridir. Ancak kasırga nedir ve nasıl meydana gelir hiç merak ettiniz mi?İşte kasırgalar hakkında ayrıntılı bilgi.

Kasırgalar en yıkıcı doğal afetlerdir; çok güçlü ve şiddetli fırtınalar, genellikle güçlü rüzgarlar ve şiddetli yağışlar ile ilişkilidir. Rüzgarın hızı saatte 119 kilometreye ulaştığında bu fırtına bir kasırga olarak sınıflandırılır. Kasırga fırtınaları genellikle sıcak denizlerin üzerinde (ekvatorun yakınında) başlar ve buna şiddetli rüzgarlar, şimşek, çamur kaymaları ve dev dalgalar eşlik eder.

Kasırgalar, meydana geldiği bölgeye bağlı olarak farklı isimlerle anılır. Örneğin: Karayip Denizi, Kuzeydoğu Pasifik Okyanusu ve Kuzey Atlantik Okyanusu’na başlayan fırtınalara kasırga denirken, Hint Okyanusunda veya Avustralya yakınlarındaki fırtınalara tropikal siklon denir. Peki tam bir kasırga oluşumuna neden olan şey nedir?

Kasırga fırtınalarına neden olan iki ana faktör var, sıcak su ve nemli sıcak hava. Tropik bölgedeki kasırga, okyanus yüzeyindeki nemli sıcak hava yükseldiğinde ve soğutucu havayla karşılaştığında ortaya çıkar. Böyle bir durumda, nemli sıcak hava yoğunlaşır, fırtına bulutları ve yağmur damlalarını oluşturur.

Yoğuşma işleminden dolayı üstteki soğutucu havanın sıcaklığını arttıran gizli ısı açığa çıkar. Bu döngüde, okyanus yüzeyinden daha sıcak, nemli hava yükselir ve gelişmekte olan fırtınaya katılır. Bu nedenle, okyanus yüzeyinden yukarıdaki atmosfere ısı aktarımı başlar.

Isı alışverişi döngüsü devam ederken, ‘kasırganın gözü’ olarak adlandırılan sakin bir merkez etrafında spiral bir şekilde hareket eden bir rüzgar kalıbı oluşur. Okyanus yüzeyinin yakınında birleşen rüzgarlar gelişmekte olan fırtınayla çarpışır ve sıcak nemli havanın artmasına ve rüzgar hızının artmasına neden olur. Yüksek rakımlarda kuvvetli rüzgarların varlığı, yükselen sıcak havayı merkezden uzaklaştıracak ve tipik siklon deseninde fırtınanın dönmesini sağlayacaktır.

Rüzgarın hızını arttıran diğer bir faktör, yüksek rakımlarda, genellikle 9 kilometre üzerindeki yüksek basınçlı havadır. Bu yüksek basınçlı hava, sıcaklığı fırtınanın ortasından uzaklaştırır. Bu hava merkeze doğru hareket ederken, düşük basınçlı hava ile karşılaştığında rüzgar hızı tekrar yükselir. Bu sıcak hava klasik sarmal deseninde dönerek oluşur.

Kasırgaların kendinden hızlanan dev bir ısı motoruyla karşılaştırılması yanlış olmaz çünkü aynı zamanda süreci duruncaya kadar devam eder. Kasırga iki şekilde durur: fırtınanın okyanusta olduğu sırada güçlü rüzgarlara maruz kalması nedeniyle fırtınanın akışının bozulması veya fırtına kara üzerinde hareket etmeye başladığında.

Fırtına bir kasırga haline geldikten sonra 1, 2, 3, 4 veya 5 olarak sınıflandırılır ve tehlike sayısı ile orantılı olarak artar. Bir kategori 1 fırtınası en zayıf kasırga ve 5, en güçlü ve en yıkıcıdır.

Güçlü bir kasırga karaya çıktığında, yaşam ve mülkiyetteki herhangi bir doğal felaketten daha fazla hasara neden olabilir. Kasırgaların etkileri fırtına dalgalanmaları, güçlü rüzgarlar, iç sular ve kasırgalar içerir.

Fırtına Dalgalanması:Fırtına dalgalanması, kasırga ölümlerinin yüzde 90’ını oluşturan en yıkıcı etkidir. Kasırga karaya çıkınca karaya çıkan su seviyesinin hızlı yükselişine işaret eder.

Ağır Rüzgarlar:Bir kasırganın genel etkisi rüzgarın hızına bağlıdır. Kasırganın kuvvetini, fırtına dalgalanmasını ve fırtınanın neden olabileceği zararı belirlemeye yardımcı olur.

Yağış: İç sel baskınlarının kasırga fırtınalarına göre daha fazla ölüme sebep olduğu gerçeğidir.

Tornado:Frekans ve oluşum bir kasırganın diğerine göre değişir.

Kasırgaya bir örnek verecek olursak, 28 Ağustos 2005 tarihinde Katrina Kasırgası, ABD’yi vurdu ve 1.800 kişinin ölümüne ve 81 milyar dolarlık maddi hasarın ölümüne neden oldu. ABD tarihinin en pahalı kasırgasıydı.Bazı araştırmacılar, kasırgaların iklim değişikliği ya da küresel ısınma nedeniyle oluştuğu düşüncesindedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu