Sağlık

Kehribar Nedir?Faydaları Nelerdir?

Kehribar,milyonlarca yıl yaşamış olan ağaçların salgıladığı reçinenin fosilleşmiş halidir.Çoğunlukla kozalaklı ağaçların reçinesinden oluşmaktadır.Bunun yanı sıra tropikal ağaçlarda da oluşabilir.

Kehribar NedirReçine, ağaçlarda bir koruma sıvısıdır. Herhangi bir nedenle zarar görmüş ağaç gövdesinin zarar gördüğü (yarıldığı yada kırıldığı) yerlerden çıkar. Ağaç bu durumda reçine sıvısını salgılar ve kendine has kokusu ile dışarıdan gelecek tüm zararlı böcek, mantar gibi durumlardan kendini korumaya alır ve ağaç zarar gördüğü yeri reçineyle onarmaya başlar.

Reçine,genellikle onu salgılayan ağaç ile birlikte lagün, delta ve deniz ortamına taşınır. Burada kırıntılı malzemelerle gömülür. Milyonlarca sene akan reçine yüzlerce metre kalınlığa gelebilir. Çökel malzeme altında kalan reçine basınç ve sıcak hava koşullarında sertleşir ve kehribar meydana gelir.

Kehribar’ın Faydaları

Sol elde oynandığında bedenin elektriğini toplar. Elektrik yükünü azalttığı için depresyona karşı faydalıdır. Ağrıyan yerlere koyulduğu zaman ağrıları hafifletir. Soğuk algınlığı, astım, bronşit, guatr ve alerjinin tedavisinde boyun bölgesinde kullanılır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu