Edebiyat & Sanat

Kemal Tahir Kimdir?

Kemal Tahir (1910-1973) Cumhuriyet döneminin önde gelen yazarları ve düşünürleri arasındadır. Siyasi ve tarihi romanlarıyla tanınmıştır. Özellikle son Osmanlı ve İlk Cumhuriyet yıllarının siyasi atmosferi, romanlarının da düşüncelerinin de başlıca konusudur. Bunun yanında Osmanlı Devletinin kuruluşu (Devlet Ana) ve Cumhuriyet döneminin ilerleyen yıllarında ortaya çıkan bazı kültürel gelişmeler (Bozkırdaki Çekirdek) de yazarın konuları arasında sayılabilir.

Galatasaray Lisesinde sürdürdüğü eğitimini annesinin hastalığı nedeniyle yarım bırakarak okuldan ayrılan Kemal Tahir, avukat katipliği, gazetecilik ve maden işletmelerinde ambar memurluğu gibi görevlerde bulundu. Yayın dünyasında muhabirlik, yazarlık,çevirmenlik ve düzeltmenlik yaptı.

İlginç tarafları da olan Tahir, polisiye Mike Hammer romanlarını Türkçe’ye çevirdi ve ayrıca film senaryoları da kaleme aldı. Kemal Tahir, Batıdan alınan düşüncelerin Türkiye’ye mal edilmesi konusunda öncü düşünürlerden birisidir.

Bu özelliğiyle çok sayıda yazar ve bilim adamı etkilenmiş, etkileri günümüzde devam etmektedir. Romanlarında da Türkiye’ye ve Türk insanına özgü konuları işlemeye gayret eden yazarın önemli roman ve hikaye kitaplarından bazıları: Esir Şehrin İnsanları, Esir Şehrin Mahpusu, Kurt Kanunu, Yol Ayrımı, Yorgun Savaşçı, Köyün Kamburu, Karılar Koğuşu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu