Spor

Kenan Sofuoğlu Kimdir?

Dünyaca ünlü Milli Motosiklet yarışçısı Kenan Sofuoğlu, 25 Temmuz 1983 yılında Adapazarı / Akyazı’da doğmuştur. Aslen Trabzonlu olan Sofuoğlu dört çocuklu bir ailenin üçüncü çocuğudur. Babasının ismi İrfan, Annesinin ismi Nuray Sofuoğlu’dur. Abilerinin ismi Bahattin ve Sinan’dır.Birde kız kardeşi vardır.

Babası motor tamircisi olan Sofuoğlu’nun ağabeyleride motosiklet yarışçısıdır.1996 yılında ağabeyi Bahattin’i izlerken motor sporuyla tanışan Sofuoğlu, 2000 yılında motor kazası geçirerek ayağını kıran ağabeyinin boş kalan motoruyla 16 yaşında özel izinle yarışmalara katılmış, yaptığı ilk drag yarışını kazanmıştır.2000 Türkiye Motosiklet Pist Şampiyonası B Grubu birinciliğini elde etti.

Sofuoğlu ailesinin evleri 17 Ağustos Depreminin daha 10. saniyesinde yıkılmış göçük altından sağ olarak çıkarılmışlardır.2001 yılında Türkiye Motosiklet Pist Şampiyonası, Superstok 600cc A sınıfı yarışında ağabeyleri ile birlikte katılmış, Kenan Sofuoğlu üçüncü olmuş, yarışın birincisi ağabeyi Sinan ve ikincisi Bahattin olmuştur.

2002 senesinde maddi durumlarının bozuk olmasından dolayı, sponsor bulamamışlar ve ailecek verdikleri karar neticesinde Kenan Sofuoğlu’nun Avrupadaki yarışlara katılmasına karar vermişlerdir.Almanya Yamaha Cup yarışı için gerekli maddiyatı sağlamak amacıyla motosikletleri ve Bahattin Sofuoğlu’nun arabasını satarak bu maddiyatı karşıladıkları söylenmektedir.Maddi zorluklar içinde katıldıkları yarışta Sofuoğlu yarışı birinci olarak bitirir.

Kenan Sofuoğlu’nun başına gelen üzücü olaylar depremle başlamış, Büyük ağabeyi 2002 yılında geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybetmiş, Küçük ağabeyi Sinan’ı da 2008 yılında İzmit Körfez Pistinde antreman yaparken bir kaza sonucunda kaybetmiştir.2003 senesinde Supersport-IDM’ de ikinci olmuştur.

2004’te Fim Superstock 1000 Cup üçüncüsü olmuştur.2004 sezonunu şampiyona üçüncüsü olarak tamamladıktan sonra 2005 Superstock-1000 şampiyonluğunu kendine hedef seçmiştir. ilk 2 yarışı kazanmış olmasına rağmen  yaşadığı  kaza sonucu bileğinin kırmasıyla Misano’daki yarışa katılamamış, sezonu 2. olarak tamamlamıştır.

2006 SuperSport Dünya Şampiyonası’ nda üçüncü oldu.2007 Supersport Dünya Şampiyonluğu’nda sezon bitimine 3 yarış kala şampiyonluğunu ilan etti.2010 SuperSport Dünya Şampiyonluğu’nda birinci oldu.2010 yılında Techomag CIP ile anlaşarak Moto 2′de Portekiz ve İspanya yarışlarına katılmış olan ilk Türk motosikletçisi olmuştur.Moto 2 sezonunu 59 puanla 17. sırada tamamlayarak, 2012 Dünya SuperSport Şampiyonası hazırlıklarına başlamıştır.

Dünya SuperSport Şampiyonasına katılan Sofuoğlu, 183 puanla şampiyon olarak 3. kez dünya şampiyonluğuna ulaşmıştır.Kenan Sofuoğlu genç sporcular için Akyazı’da dünya standartlarına uygun büyük bir pist yaptırdı.

Kenan Sofuoğlu, 2016 yılında yapılan Dünya SüperSport Şmpiyonasını da kazanarak 5. kez dünya şampiyonu olmuş, 30 Eylül 2017’de yapılan yarışlarda geçirdiği kaza sonucunda hastaneye kaldırılarak tedavi görmüştür.Sofuoğlu, 3 Eylül 2014’te Julia Looman ile Sakarya’da evlenmiş, Hamza ve Mahir adında iki çocuğu vardır.

5 kez Dünya şampiyonu olan Kenan Sofuoğlu, Ailesinin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın isteği üzerine 13 Mayıs 2018 tarihinde yapacağı, Dünya SüperSport yarışmasının 5. ayağında İtalya’da kendisi için düzenlenen jübilede aktif sporculuk kariyerine son noktayı koymuştur.

Kaynak
WikipediaMelekler Mekanı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu