Kimya

Kezzap Nedir?Zararlı Etkileri Nelerdir?

Kezzap NedirHalk arasında kezzap olarak adlandırılan nitrik asit, içeriğinde üç oksijen,bir hidrojen ve bir azot bulunan HNO3 formülüyle gösterilen kuvvetli bir asittir. Bir diğer adı da Aqua Fortis’dir. Nitrik asit, nitro gliserin, dinamit, plastik  ve tarımda nitrik asit gübre yapımında kullanılmaktadır. Nitrik asit patlayıcı maddelerin çoğunda kullanılmaktadır.Özellikle TNT ve Dinamit yapımında kullanılmaktadır. Gıdalarda ise üzerine nitrik asit damlatılan bazı yiyecekler sarı renk alır bunun nedeni o besinin içerisinde protein olmasıdır.Yani protein içeren besinlere nitrik asit döküldüğünde o besin sarı renk alır.

Nitrik Asidin Kullanım Alanları

Kezzap NedirKezzap’ın diğer kullanım alanlarından bahsedecek olursak metallerin saflaştırılmasında, boya kimyasallarında, roketlerin yakıtında, metal malzemelerin dağlama işlemlerinde ve gümüş nitrat üretiminde olmak üzere daha birçok yerde kullanılmaktadır.

Kezzap’ın Zararlı Etkileri

Kezzap insan vücuduna temas ettiğinde ciltte kalıcı bir yanığa sebep olur. Ten ile temas eden nitrik asit anında reaksiyon göstererek cildin yanmasına sebep olur. Nitrik asit’in konsantrasyonuna göre zarar verme seviyesi de yükselmektedir. Kezzap’ın ortaya yaymış olduğu dumanın solunması bile insan vücudunu etkilemektedir. Buharın solunması ölümle sonuçlanabilecek kadar tehlikelidir. Günümüzde kullanılan tedavi yöntemleri ile kezzap yanığının ameliyatlar sonucu kısmen iyileştiği görülmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu