Hayvanlar

Kılıç Dişli Kaplan Hakkında Bilgi

Dinozorların neslinin tükenmesinden yıllar sonra, kılıç dişli kaplanlar tarih öncesi dünyanın ana yırtıcıları oldular. Kılıç dişli kaplanlar memeliydi. İsimlerini uzun ve kılıcı andıran köpek dişlerinden almışlardır. Ancak ismine rağmen, gerçekte kaplan değildir. Kılıç dişli kaplanlar bugünün kedigillerinin uzak akrabalarıdır.

Kılıç dişli kaplanlar nerede ve ne zaman yaşadı

Kılıç dişli kaplanlar, yaklaşık 34 milyon yıl önce başlayan Oligosen denilen zamanda ortaya çıktı. Başlangıçta Kuzey Amerika ve Avrupa’da yaşadılar, daha sonra Asya, Afrika ve Güney Amerika’ya yayıldılar. Avrupa, Asya ve Afrika’da yaklaşık 1,6 milyon yıl önce soyu tükenmişti. Kuzey ve Güney Amerika’da yaklaşık 10.000 yıl öncesine kadar var olmaya devam ettiler. Çoğunlukla tarla ve ovalarda yaşamışlardır.

Fiziksel özellikleri

Kılıç dişli kaplanlar boyut ve şekil bakımından bugünün kedigillerine benzerliğiyle dikkat çekmektedir. Aslanlardan biraz daha kısa bir vücuda sahip, fakat daha sağlamdır. Pençeler uzun ve çok keskindir. Diğer kaplanlardan daha kısa kuyruğu vardır. Kuyruğu kırmızı vaşağınkine benzemektedir. Bu hayvanların sadece kemikleri kaldığından, kürklerinin neye benzediğini tam olarak bilinmemektedir.

Kılıç dişli kaplanın boyun ve omuzlarında çok güçlü kasları vardır. Bu onun üst köpek dişlerini avının gövdesine sürmesine yardımcı olmuştur.

Köpek dişleri keskin ve 20 santimetre uzunluğundadır. Güçlü çeneleri açıldığında 90 ° veya daha fazla bir açı oluşturmaktadır. Böylece köpek dişleri serbestçe hareket edebilmektedir. Ağzın arkasındaki molar dişler, çiğnemekten daha fazla kesmeye hizmet eden keskin bıçaklardı.

Kılıç dişli kaplanlar et oburdu. Çoğunlukla yavaş hareket eden büyük hayvanları avladıkları bilinmektedir. En yaygın avı, muhtemelen aynı zamanda ölen fil benzeri bir hayvan olan mastodon idi. Ayrıca mamutları ve bizonları avladıkları gözlenmiştir.

Kaynak
https://escola.britannica.com.br/artigo/tigre-dentes-de-sabre/631858

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu