Kimya Nobel Ödülü Alan Bilim Adamları

0
6
Kimya Nobel Ödülü Alan Bilim Adamları

İsveç Kraliyet Bilim Akademisi, kimya alanında değerli katkılarda bulunan bilim insanlarına her yıl Nobel Ödülü’nü vermektedir.

Bazı konularda büyük başarıları onurlandırmak için Nobel Ödülleri fikri, ‘Dinamit’in mucidi olan Alfred Nobel’den çıkmıştır.Kimya Nobel Ödülleri ise bunlardan biridir.

Kimya, Alfred Nobel’in kendi çalışmaları için en önemli bilimdi. Buluşlarının gelişimi ve kullandığı endüstriyel süreçler kimyasal bilgiye dayanıyordu. Kimya, Nobel’in isteğinde bahsettiği ikinci ödül alanıydı.

1901 yılından bu yana, Nobel Ödülleri verilmektedir ve her ödül kişisel diploma, madalya ve nakit ödülden oluşmaktadır.

Frederick Sanger’a iki kez ödül verildiği için 1901’den beri Nobel Kimya Ödülünü alan 183 kişi var.

Ödül Kazananlar Listesi

1901 – 1920

İsim – Jacobus Henricus van ‘t Hoff
Ülke – Hollanda
Ödül motivasyonu – Kimyasal dinamikler ve çözeltilerde ozmotik basınç yasalarının keşfi
1901
İsim – Hermann Emil Fischer
Ülke – Almanya
Ödül motivasyonu – Şeker ve pürin sentezi üzerine çalışma
1902
İsim – Svante Ağustos Arrhenius
Ülke – İsveç
Ödül motivasyonu – Elektrolitik ayrışma teorisi
1903
İsim – Sir William Ramsay
Ülke – İngiltere
Ödül motivasyonu – Havadaki inert gaz elementlerin ve periyodik tablodaki yerlerinin keşfi
1904
İsim – Johann Friedrich Wilhelm Adolf von Baeyer
Ülke – Almanya
Ödül motivasyonu- Organik boyalar ve hidroaromatik bileşikler üzerinde çalışmalar
1905
İsim – Henri Moissan
Ülke – Fransa
Ödül motivasyonu – Flor elementinin izolasyonu
1906
İsim – Eduard Buchner
Ülke – Almanya
Ödül motivasyonu- Hücresiz fermantasyonun keşfi
1907
Adı – Ernest Rutherford
Ülke – Yeni Zelanda / İngiltere
Ödül motivasyonu – Elementlerin parçalanmasına yönelik araştırmalar, radyoaktif maddelerin kimyası
1908
Adı – Wilhelm Ostwald
Ülke – Almanya
Ödül motivasyonu – Kimyasal dengeleri ve reaksiyon oranlarını taşıyan temel prensiplere göre kataliz ve araştırmalar
1909
İsim – Otto Wallach
Ülke – Almanya
Ödül motivasyonu – Alisiklik bileşikler üzerinde çalışma
1910
İsim – Marie Curie
Ülke – Polonya / Fransa
Ödül motivasyonu – Radyum ve polonyumun keşfi
1911
İsim – Victor Grignard
Ülke – Fransa
Ödül motivasyonu – Grignard reaktifinin keşfi
1912
İsim – Paul Sabatier
Ülke – Fransa
Ödül motivasyonu – Organik bileşiklerin hidrojenlenmesi yöntemi
1912
İsim – Alfred Werner
Ülke – İsviçre
Ödül motivasyonu – Atomlardaki moleküllerin bağlantısı üzerinde çalışma
1913
İsim- Theodore William Richards
Ülke – Amerika Birleşik Devletleri
Ödül motivasyonu – Birçok kimyasal elementin atom ağırlığının belirlenmesi
1914
İsim – Richard Martin Willstätter
Ülke – Almanya
Ödül motivasyonu – Bitki pigmentleri üzerine araştırma – klorofil
1915
İsim – Fritz Haber
Ülke –
 Almanya
Ödül motivasyonu –
 Amonyak sentezi
1918
İsim – Walther Hermann Nernst
Ülke –
 Almanya
Ödül motivasyonu-
 Termokimya çalışması
1920

1921-1939

İsim – Frederick Soddy
Ülke – İngiltere
Ödül motivasyonu- İzotopların kökeni ve doğası üzerine araştırmalar
1921
İsim – Francis William Aston
Ülke – Birleşik Krallık
Ödül motivasyonu – Kütle spektrografının keşfi ve tam sayı kuralının duyurulması
1922
İsim – Fritz Pregl
Ülke – Avusturya
Ödül motivasyonu – Organik bileşiklerin mikroanaliz yönteminin icadı
1923
İsim – Richard Adolf Zsigmondy
Ülke – Macaristan / Almanya
Ödül motivasyonu – Kolloid çözeltilerinin heterojen doğasının gösterilmesi
1925
İsim – Theodor Svedberg
Ülke – İsveç
Ödül motivasyonu- Dispers sistemlerde çalışma
1926
İsim – Heinrich Otto Wieland
Ülke – Almanya
Ödül motivasyonu – Safra asitleri ve ilgili maddelerin oluşumunun incelenmesi
1927
İsim – Adolf Otto Reinhold Windaus
Ülke – Almanya
Ödül motivasyonu – Sterollerin anayasaları ve vitaminlerle bağlantıları üzerine araştırma
1928
İsim – Sir Arthur Harden
Ülke – İngiltere
İsim – Hans von Euler-Chelpin
Ülke – Almanya
Ödül motivasyonu – Şeker ve fermantif enzimlerin fermantasyonu üzerine araştırma
1929
İsim – Hans Fischer
Ülke – Almanya
Ödül motivasyonu – Hememin ve klorofil anayasası üzerine araştırma
1930
İsim – Friedrich Bergius
İsim – Carl Bosch
Ülke – Almanya
Ödül motivasyonu – Kimyasal yüksek basınç yöntemlerinin icadı ve geliştirilmesi
1931
İsim – Irving Langmuir
Ülke –
 ABD
Ödül motivasyonu – Yüzey kimyasında keşifler ve araştırmalar
1932
İsim – Harold Clayton Urey
Ülke –
 Amerika Birleşik Devletleri
Ödül motivasyonu –
 Ağır hidrojenin keşfi
1934
İsim – Jean Frédéric Joliot
İsim – Iréne Joliot-Curie
Ülke –
 Fransa
Ödül motivasyonu –
 Yeni radyoaktif elementlerin sentezi
1935
İsim – Peter Josephus Wilhelmus Debye
Ülke –
 Hollanda
Ödül motivasyonu –
 Dipol momentleri, röntgen kırınımı ve gazlardaki elektronların araştırılması
1936
İsim – Walter Norman Haworth
Ülke –
 Birleşik Krallık
Ödüllendirildi –
 Karbonhidratlar ve C vitamini ile ilgili araştırmalar
1937
İsim – Paul Karrer
Ülke –
 İsviçre
Ödül motivasyonu-
 Karotenoidler, tatlar ve A ve B2 vitaminleri üzerine araştırmalar
1937
İsim – Richard Kuhn
Ülke –
 Almanya
Ödül motivasyonu-
 Karotenoidler ve vitaminler üzerinde çalışma
1938
İsim – Adolf Friedrich Johann Butenandt
Ülke –
 Almanya
Ödül motivasyonu – Seks hormonları üzerinde çalışma
1939
İsim – Leopold Ruzicka
Ülke –
 Hırvatistan
Ödül motivasyonu –
 Polimetilenler ve daha yüksek terpenler üzerinde çalışma
1939

1943-1960

İsim – George de Hevesy
Ülke – Macaristan
Ödül motivasyonu – Kimyasal süreçlerin çalışmasında izotopların izleyici olarak kullanılması üzerine çalışma
1943
İsim – Otto Hahn
Ülke – Almanya
Ödül motivasyonu – Ağır çekirdek fisyonunun keşfi
1944
İsim – Artturi Ilmari Virtanen
Ülke – Finlandiya
Ödül motivasyonu – Tarım ve beslenme kimyasındaki araştırma ve icatlar, özellikle yem koruma yöntemi için
1945
İsim – Wendell Meredith Stanley
İsim – James Batcheller Sumner
İsim – John Howard Northrop
Ülke – Amerika Birleşik Devletleri
Ödül motivasyonu – Enzimlerin ve virüs proteinlerinin saf biçimde hazırlanması
1946
İsim – Sir Robert Robinson
Ülke – İngiltere
Ödül motivasyonu – Biyolojik önemi olan bitkisel ürünler hakkında araştırmalar
1947
İsim – Arne Wilhelm Kaurin Tiselius
Ülke – İsveç
Ödül motivasyonu – Elektroforez Araştırmaları
1948
İsim – William Francis Giauque
Ülke – Amerika Birleşik Devletleri
Ödül motivasyonu – Kimyasal termodinamik alanında, özellikle de aşırı düşük sıcaklıklardaki maddelerin davranışıyla ilgili katkı
1949
İsim – Kurt Alder
İsim – Otto Paul Hermann Diels
Ülke – Almanya
Ödül motivasyonu – Dien sentezinin keşfi ve gelişimi
1950
İsim – Glenn Theodore Seaborg
İsim – Edwin Mattison McMillan
Ülke – Amerika Birleşik Devletleri
Ödül motivasyonu – Transuranyum elementlerinin keşfi
1951
İsim – Richard Laurence Millington Synge
İsim – Okçu John Porter Martin
Ülke – İngiltere
Ödül motivasyonu – Bölme kromatografisinin icadı
1952
İsim- Hermann Staudinger
Country –
 Almanya
Ödül motivasyonu – Makromoleküler kimyada keşifler
1953
İsim – Linus Carl Pauling
Ülke –
 Amerika Birleşik Devletleri
Ödül motivasyonu –
 Kimyasal bağın doğası üzerine araştırma
1954
İsim – Vincent du Vigneaud
Ülke –
 ABD
Ödül motivasyonu –
 Özellikle bir polipeptit hormonunun ilk sentezi için biyokimyasal olarak önemli sülfür bileşikleri üzerinde çalışma
1955
İsim – Sir Cyril Norman Hinshelwood
Ülke 
 İngiltere
İsim – Nikolay Nikolaevich Semenov
Ülke 
 Rusya
Ödül motivasyonu
 Kimyasal reaksiyonlar mekanizması üzerine araştırma
1956
İsim – Sir Alexander Todd
Ülke –
 İngiltere
Ödül motivasyonu –
 Nükleotidler ve nükleotid ko-enzimleri üzerinde çalışmalar
1957
İsim – Frederick Sanger
Ülke –
 İngiltere
Ödül motivasyonu –
 Proteinlerin yapısı (özellikle insülin) üzerinde çalışma
1958
İsim – Jaroslav Heyrovský
Ülke –
 Çek Cumhuriyeti
Ödül motivasyonu –
 Polarografik analiz yönteminin keşfi
1959
İsim – Willard Frank Libby
Ülke –
 ABD
Ödül motivasyonu –
 Yaş tayini için karbon-14 kullanma yöntemi
1960

1961-1980

İsim – Melvin Calvin
Ülke – ABD
Ödül motivasyonu – Bitkilerde karbondioksit asimilasyonu üzerine araştırma
1961
İsim – Max Ferdinand Perutz
İsim – John Cowdery Kendrew
Ülke – Birleşik Krallık
Ödül motivasyonu – Küresel proteinlerin yapısı üzerinde çalışma
1962
İsim – Karl Ziegler
Ülke – Almanya
İsim – Giulio Natta
Ülke – İtalya
Ödül motivasyonu – Yüksek polimerlerin kimyası ve teknolojisi alanında keşifler
1963
İsim – Dorothy Crowfoot Hodgkin
Ülke – İngiltere
Ödül motivasyonu – Önemli biyokimyasal maddelerin yapılarının X-ışını teknikleri ile tayinleri
1964
İsim – Robert Burns Woodward
Ülke – ABD
Ödül motivasyonu – Organik sentez sanatındaki başarılar
1965
İsim – Robert S. Mulliken
Ülke – Amerika Birleşik Devletleri
Ödül motivasyonu- Kimyasal bağlar ve moleküllerin elektronik yapısı ile ilgili moleküler orbital yöntemle ilgili temel çalışmalar
1966
İsim – Manfred Eigen
Ülke – Almanya
İsim – George Porter
Ülke – İngiltere
İsim – Ronald George Wreyford Norrish
Ülke – İngiltere
Ödül motivasyonu – Çok hızlı kimyasal reaksiyon çalışmaları
1967
İsim – Lars Onsager
Ülke – ABD
Ödül motivasyonu- Onsager karşılıklı ilişkilerinin keşfi
1968
İsim – Derek HR Barton
Ülke – İngiltere
İsim – Odd Hassel
Ülke – Norveç
Ödül motivasyonu – Uyum kavramının geliştirilmesi ve kimyadaki uygulaması
1969
İsim – Luis F. Leloir
Ülke – Arjantin
Ödül motivasyonu – Şeker nükleotidlerinin keşfi ve karbonhidratların biyosentezindeki rolü
1970
İsim – Gerhard Herzberg
Ülke –
 Kanada
Ödül motivasyonu –
 Moleküllerin, özellikle serbest radikallerin elektronik yapısı ve geometrisi üzerinde çalışma
1971
İsim – Christian B. Anfinsen
İsim – William H. Stein
İsim – Stanford Moore
Ülke –
 Amerika Birleşik Devletleri
Ödül motivasyonu –
 Amino asit dizisi ile biyolojik olarak aktif uyum arasındaki bağlantıya ilişkin ribonükleaz üzerinde çalışma
1972
İsim – Geoffrey Wilkinson
Ülke –
 İngiltere
İsim – Ernst Otto Fischer
Ülke –
 Almanya
Ödül motivasyonu –
 Organometalik bileşiklerin (sandviç bileşikleri olarak adlandırılan) kimyası üzerinde çalışmalar
1973
İsim – Paul J. Flory
Country –
 Amerika Birleşik Devletleri
Ödül motivasyonu –
 Makromoleküllerin fiziksel kimyasında hem teorik hem de deneysel temel çalışmalar
1974
İsim – Vladimir Prelog
Ülke –
 Yugoslavya / İsviçre
Ödül motivasyonu –
 Organik moleküllerin stereokimyası ve reaksiyonları üzerine araştırma
1975
İsim – John Warcup Cornforth
Ülke –
 Avustralya / İngiltere
Ödül motivasyonu –
 Enzim katalizli reaksiyonların stereokimyası üzerinde çalışma
1975
İsim – William N. Lipscomb
Ülke –
 ABD
Ödül motivasyonu –
 Kimyasal bağlanma sorunlarını aydınlatan boranların yapısı üzerine çalışma
1976
İsim – Ilya Prigogine
Ülke –
 Belçika
Ödül motivasyonu –
 Denge dışı termodinamiğe, özellikle enerji tüketen yapılar teorisine katkılar
1977
İsim – Peter D. Mitchell
Ülke –
 Birleşik Krallık
Ödül motivasyonu –
 Kemiyosmotik teorinin formülasyonu yoluyla biyolojik enerji transferi üzerine çalışma
1978
İsim – Georg Wittig
Ülke – Almanya
İsim – Herbert C. Brown
Ülke – Amerika Birleşik Devletleri
Ödül motivasyonu- Bor ve fosfor içeren bileşiklerin geliştirilmesi ve kullanılması
1979
İsim – Paul Berg
Ülke – ABD
Ödül motivasyonu – Nükleik asitlerin rekombinant-DNA ile ilgili biyokimyasının incelenmesi
1980
İsim – Walter Gilbert
Ülke – ABD
İsim – Frederick Sanger
Ülke – Birleşik Krallık
Ödül motivasyonu – Nükleik asitlerdeki baz dizilerinin belirlenmesi ile ilgili çalışmalar
1980

1981-2000

İsim – Roald Hoffmann
Ülke – Amerika Birleşik Devletleri
İsim – Kenichi Fukui
Ülke – Japonya
Ödül motivasyonu – Kimyasal reaksiyonların seyri ile ilgili teoriler
1981
İsim – Aaron Klug
Ülke – İngiltere
Ödül motivasyonu – Kristalografik elektron mikroskopisinin geliştirilmesi
1982
İsim – Henry Taube
Ülke – Kanada / ABD
Ödül motivasyonu – Özellikle metal komplekslerinde elektron transfer reaksiyonlarının mekanizmaları üzerinde çalışmak
1983
İsim – Robert Bruce Merrifield
Ülke – Amerika Birleşik Devletleri
Ödül motivasyonu – Katı bir matriste kimyasal sentez metodolojisi
1984
İsim – Herbert A. Hauptman
İsim – Jerome Karle
Ülke – Amerika Birleşik Devletleri
Ödül motivasyonu – Kristal yapıların belirlenmesi için doğrudan yöntemler geliştirmek
1985
İsim – Dudley R. Herschbach
Ülke – ABD
İsim – Yuan T. Lee
Ülke – Amerika Birleşik Devletleri / Tayvan
Adı – John C. Polanyi
İsim – Kanada / Macaristan
Ödül motivasyonu – Kimyasal temel işlemlerin dinamikleri ile ilgili katkı
1986
İsim – Charles J. Pedersen
Ülke – Amerika Birleşik Devletleri
İsim – Jean-Marie Lehn
Ülke – Fransa
İsim – Donald J. Cram
Ülke – Amerika Birleşik Devletleri
Ödül motivasyonu – Yüksek seçiciliğin yapıya özel etkileşimleri olan moleküllerin geliştirilmesi ve kullanımı
1987
İsim – Robert Huber
İsim – Hartmut Michel
İsim – Johann Deisenhofer
Ülke – Almanya
Ödül motivasyonu – Fotosentetik reaksiyon merkezinin üç boyutlu yapısının belirlenmesi
1988
İsim – Sidney Altman
Ülke – Kanada / Amerika Birleşik Devletleri
İsim – Thomas R. Cech
Ülke – Amerika Birleşik Devletleri
Ödül motivasyonu – RNA’nın katalitik özelliklerinin keşfi
1989
İsim – Elias James Corey
Ülke – Amerika Birleşik Devletleri
Ödül motivasyonu – Organik sentez teorisi
1990
İsim – Richard R. Ernst
Ülke –
 İsviçre
Ödül motivasyonu –
 Yüksek çözünürlüklü nükleer manyetik rezonans spektroskopisi metodolojisi
1991
İsim – Richard R. Ernst
Ülke –
 İsviçre
Ödül motivasyonu –
 Yüksek çözünürlüklü nükleer manyetik rezonans spektroskopisi metodolojisi
1992
İsim – Michael Smith
Ülke –
 Kanada / İngiltere
Ödül motivasyonu –
 Oligonükleotid bazlı, sahaya yönelik mutajenezin kurulması
1993
İsim – Kary B. Mullis
Ülke –
 ABD
Ödül motivasyonu –
 Polimeraz zincir reaksiyonu yönteminin icadı
1993
İsim – George A. Olah
Ülke –
 ABD / Macaristan
Ödül motivasyonu –
 Karbokasyon kimyasına katkı
1994
İsim – Paul J. Crutzen
Ülke –
 Hollanda
Ödül motivasyonu –
 Ozon oluşumu ve bozunması ile ilgili atmosfer kimyasında çalışmak
1995
İsim – Mario J. Molina
Ülke –
 Meksika / Amerika Birleşik Devletleri
İsim – F. Sherwood Rowland
Ülke –
 Amerika Birleşik Devletleri
Ödül motivasyonu –
 Ozon oluşumu ve ayrışması ile ilgili atmosfer kimyasında çalışmak
1995
İsim – Robert F. Curl Jr.
İsim – Richard E. Smalley
Ülke –
 Amerika Birleşik Devletleri
İsim – Sir Harold W. Kroto
Ülke –
 Birleşik Krallık
Ödül motivasyonu –
 Fullerenes’in keşfi
1996
İsim – Paul D. Boyer
Ülke –
 Amerika Birleşik Devletleri
İsim – John E. Walker
Ülke –
 İngiltere
Ödül motivasyonu –
 Adenosin trifosfat sentezinin altında yatan enzimatik mekanizmanın aydınlatılması
1997
İsim – Jens C. Skou
Ülke –
 Danimarka
Ödül motivasyonu –
 İyon taşıyan bir enzim olan Na + , K + -ATPase’in ilk keşfi
1997
İsim – Walter Kohn
Ülke –
 ABD
Ödül motivasyonu –
 Yoğunluk-fonksiyonel teorinin geliştirilmesi
1998
İsim- John A. Pople
Ülke –
 Birleşik Krallık
Ödül motivasyonu –
 Kuantum kimyasında hesaplama yöntemlerinin geliştirilmesi
1998
İsim – Ahmed Zewail
Ülke –
 Mısır / ABD
Ödül motivasyonu –
 Femtosaniye spektroskopisi kullanılarak kimyasal reaksiyonların geçiş durumlarının incelenmesi
1999
İsim – Alan J. Heeger
Ülke –
 ABD
İsim – Alan G. MacDiarmid
Ülke –
 Yeni Zelanda / Amerika Birleşik Devletleri
İsim – Hideki Shirakawa
Ülke –
 Japonya
Ödül motivasyonu –
 İletken polimerlerin keşfi ve geliştirilmesi
2000

2001-2015

İsim – William S. Knowles
Ülkesi – ABD
İsim – Ryōji Noyori
Ülkesi – Japonya
İsim – K. Barry Sharpless
Ülke – Birleşik Devletler
Ödül motivasyonu – Kiral katalize oksidasyon reaksiyonları üzerinde çalışma
2001
İsim – John B. Fenn
Ülke – ABD
İsim – Koichi Tanaka
Ülke – Japonya
Ödül motivasyonu – Biyolojik makromoleküllerin kütle spektrometrik analizleri için yumuşak desorpsiyon iyonizasyon yöntemlerinin geliştirilmesi
2002
İsim – Kurt Wüthrich
Ülke – İsviçre
Ödül motivasyonu – Biyolojik makromoleküllerin çözeltideki üç boyutlu yapısını belirlemek için nükleer manyetik rezonans spektroskopisinin geliştirilmesi
2002
İsim – Peter Agre
Ülke – Amerika Birleşik Devletleri
Ödül motivasyonu – Su kanallarının keşfi – aquaporins
2003
İsim – Roderick MacKinnon
Ülke – Amerika Birleşik Devletleri
Ödül motivasyonu – Hücre zarlarındaki kanallarla ilgili keşifler, iyon kanalları çalışmaları
2003
İsim – Aaron Ciechanover
Ülkesi – İsrail
İsim – Irwin Rose
Ülkesi – Birleşik Devletler
İsim – Avram Hershko
Ülkesi – İsrail
Ödül motivasyonu- Ubikuitin aracılı protein bozulmasının keşfi
2004
İsim – Yves Chauvin
Ülke – Fransa
İsim – Robert H. Grubbs
Ülke – Amerika Birleşik Devletleri
İsim – Richard R. Schrock
Ülke – Amerika Birleşik Devletleri
Ödül motivasyonu – Organik sentezde metatez yönteminin geliştirilmesi
2005
İsim – Roger D. Kornberg
Ülke – Amerika Birleşik Devletleri
Ödül motivasyonu – Ökaryotik transkripsiyonların moleküler temelinin incelenmesi
2006
İsim – Gerhard Ertl
Ülke – Almanya
Ödül motivasyonu – Katı yüzeylerdeki kimyasal proseslerin incelenmesi
2007
İsim – Osamu Shimomura
Ülke – Japonya
İsim- Martin Chalfie
Ülke – Amerika Birleşik Devletleri
İsim – Roger Y. Tsien
Ülke – Amerika Birleşik Devletleri
Ödül motivasyonu – Yeşil floresan proteininin keşfi
2008
İsim – Venkatraman Ramakrishnan
İsim – Thomas A. Steitz
Ülke –
 ABD
İsim – Ada E. Yonath
Ülke –
 İsrail
Ödül motivasyonu
– Ribozomun yapısı ve işlevinin incelenmesi
2009
İsim – Richard F. Heck
Ülke –
 Amerika Birleşik Devletleri
İsim – Ei-ichi Negishi
Ülke –
 Çin / Amerika Birleşik Devletleri
İsim – Akira Suzuki
Ülke –
 Japonya
Ödül motivasyonu –
 Organik sentezde paladyum katalizli çapraz kuplajlar üzerinde çalışma
2010
İsim – Dan Shechtman
Ülke –
 İsrail
Ödül motivasyonu –
 Quasicrystals keşfi
2011
İsim – Robert Lefkowitz
İsim – Brian Kobilka
Ülke –
 Amerika Birleşik Devletleri
Ödül motivasyonu –
 G-protein bağlı reseptörlerin incelenmesi
2012
İsim – Martin Karplus
Ülke –
 ABD / Avusturya
İsim – Michael Levitt
Ülke –
 İngiltere / ABD / İsrail
İsim – Arieh Warshel
Ülke –
 ABD / İsrail
Ödül motivasyonu –
 Karmaşık kimyasal sistemler için çok ölçekli modellerin geliştirilmesi.
2013
İsim – Eric Betzig
İsim – Moerner, William E.
İsim – Stefan Hell
Ülke –
 ABD, Amerika Birleşik Devletleri ve Almanya sırasıyla
Ödül motivasyonu – Süper çözülmüş floresans mikroskopisinin geliştirilmesi.
2014
İsim – Tomas Lindahl
İsim – Paul L. Modrich
İsim – Aziz Sancar
Ülkesi –
 İsveç, ABD ve Türkiye sırasıyla
Ödül motivasyonu –
 DNA onarımının mekanik çalışmaları.
2015

2016 – 2019

İsim – Jean-Pierre Sauvage

İsim – Sir J. Fraser Stoddart

İsim – Bernard L. Feringa

Ülke – Fransa, İngiltere, Hollanda

Ödül motivasyonu – “moleküler makinelerin tasarımı ve sentezi için”

2016
İsim – Jacques Dubochet

İsim – Joachim Frank

İsim – Richard Henderson

Ülke – İsviçre, Almanya, İskoçya

Ödül motivasyonu – “çözeltideki biyomoleküllerin yüksek çözünürlüklü yapı tayini için kriyo-elektron mikroskopisi geliştirmek için”

2017
İsim – Frances H. Arnold

İsim – George P. Smith

İsim – Sir Gregory P. Kış

Ülke – ABD, ABD, İngiltere

Ödül motivasyonu – “peptidlerin ve antikorların faj gösterimi için”

2018
İsim – John B. Goodenough

İsim – M. Stanley Whittingham

İsim – Akira Yoshino

Ülke – Almanya, İngiltere, Japonya

Ödül motivasyonu – “lityum iyon pillerin geliştirilmesi için”

 2019

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz