Psikoloji

Kırık Camlar Teorisi Nedir?

Kırık Camlar Teorisine göre insanların, bir sorunu çözmek yerine bunu göz ardı edip, sorunlar büyüdüğünde bu sorunu çözemeyecek hale gelmesidir.

1969’da Stanford Üniversitesi’nde, Prof. Phillip Zimbardo sokağa iki aynı model araba bırakarak bir deney yaptı. Bunlardan biri, New York’un fakir ve çelişkili bir alanı olan Bronx’ta, diğeri ise Kaliforniya’nın zengin ve sakin bir bölgesi olan Palo Alto’da.

Bronx’ta terkedilmiş araba birkaç saat içinde tahrip edilmeye başlandı.Pencereleri, motoru, aynaları, radyosu vs. Kullanılabilir olan her şeyi aldılar ve alamadıkları şeyleri kırdılar. Bu arada, Palo Alto’daki terkedilmiş araba sağlam kaldı.

Bir hafta sonra araştırmacılar Palo Alto’da bulunan arabanın penceresini parçalamaya karar verdiler ve kısa bir süre sonra hırsızlık, şiddet ve vandalizm o aracı Bronx’deki araçla aynı duruma getirdi.

Soru: Terk edilmiş arabada güvenli bir mahalledeki kırık cam, neden Bronx’taki gibi bir vandalizm ve depredasyon sürecini tetikleyebilir?

Cevap: Terk edilmiş bir arabadaki kırılmış cam, birinin sanki bir kuralın ya da bir norm kuralının olmadığı gibi, bozulma, ilgisizlik ve kayıtsızlık fikrini aktarır. İşte her şey burada ve otomobil üzerindeki her yeni saldırı ile, bu fikir, giderek kötüleşen eylemlerin tırmanışı kontrol edilemez hale gelinceye ve irrasyonel şiddete yol açana kadar tekrar teyit edildi ve çoğaldı.

Daha sonraki deneylerde, James Q. Wilson ve George Kelling, Kırık Camlar Teorisi’ni geliştirerek, dikkatsizlik, ilgisizlik, bozukluk ve kötü muamelenin daha fazla olduğu bölgelerde suçların daha fazla olduğu sonucuna varmışlardır.

  • Binada bir cam kırılırsa ve kimse tamir etmezse, diğerleride hızla kırılır.
  • Araç gürültü çıkarmaya başlar ve düzeltmezse, hiçbir zaman başka sesleri duyulmaz ve kimse bundan rahatsız olmaz.
  • Evde lamba yanar ve siz değişmezseniz, bir süre sonra evdeki diğer problemler sizi rahatsız etmeyecektir.

İş yerinde, çözülecek ve çözmeyecek bir konu varsa, birikir ve bir süre sonra, onları görmezden gelerek düzeltmek istemezsiniz.Bugün vermeniz gereken yerlere geri bildirim vermekten kaçınıyorsanız, bu küçük “kırık cam” yarın başka bir şeyi kırmanızı sağlayacak ve zaman içinde sizin için hiçbir fark yaratmayacaktır.

Kırık Camlar Teorisine göre insanlar, çözülmemiş sorun ve durumların çoğalması göz önüne alındığında, basitçe hayatta kalmak için yaşamaktan vazgeçecek kadar kendi hayatlarını “terk” eder. Sağlık bakımından çok tipik bir örnektir.

Küçük bir kırık cam ve günlük çalışma nedeniyle, onu düzeltmiyoruz devamlı görmezden gelip adeta ona baktığımızda körmüş gibi davranıyoruz. Ağırlık artıyor, yeni bir “kırık” ortaya çıkıyor ve buna tekrar alışmaya başlıyoruz ve bir süre sonra, istersek bile, artık “kırık camları düzeltmek” mümkün olmayacak ve sağlığımızı kaybedeceğiz.

Her şey küçük kırık bir camla başladı.Bu yüzden, eğer mümkünse, düzeltmeniz gereken “kırık camları” görmek ve not etmek için, zamanınızdan birkaç dakikanızı ayırın.

Bunları not edin ve bir eylem planı yapın, bu eksiklikler için bir önem ve öncelik sırası oluşturun ve bunları birer birer düzeltin.Yakında işler olması gereken yere gelecek ve bu daha çok yaşam kalitesi, tatmin ve mutluluk getirecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu