Sağlık

Kırmızı Pancarın Faydaları Nelerdir?

Kırmızı pancar, özellikle çocuklar kış aylarında sıkça üst solunum yolları şikayeti yaşarlar. Bu sorun hamilelik dönemi itibari ile yeteri kadar vitamin ve minerali alamamaları, anne sütü ile beslenmemiş olmamaları ve annenin hamilelik dönemi dahil bebeğe İhtiyaç duyduğu koruyucu maddeleri vereme işinden kaynaklanmaktadır. Bu sebepten dolayı bağışıklık sistemleri zayıftır ve gelişemezler.

En ufak bir virüsü ya da hava şartlarında sıkça enfeksiyon hastalıkları İle iç içe yaşarlar ve hiç iyileşemedikleri bir tablo görülür. Gerek hamilelik döneminde gerekse doğum sonrası anne ve çocuk için demir eksikliğine bağlı anemi gelişir.annemi; üst solunum yolları Şikayetleri ve Çocuk gelişimi için doğal, güvenilir bir yol olarak; kırmızı pancar tercih edilebilir.

Kırmızı pancar yalnızca çocukların değil, yetişkinlerin ve yaşların da bağışıklık sistemi için güçlü bir antioksidandır. Vitamin ve mineraller açısından zengindir. A, B, C ve P vitaminleri içerir. Bileşiminde bulunan rubidyum sayesinde sindirim sistemini düzenler.

Fosfor, demir, bakır, potasyum, magnezyum, kalsiyum, burom, Çinko ve manganez bakımından zengindir. Betakaroten ve folat bakımından güçlü yapısı ile bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

Kan yapımına destek verir, Alyuvarların sayısını yükseltir. Vücuda direnç kazandırır. Potasyum içerdiğinden dolayı yüksek tansiyonu düşürür. Demir eksikliğinin giderilmesinde rol oynar. Pancara renk veren pigmentler kalbi ve karaciğeri korur, böbrekleri çalıştırır.

B vitamini ve fosfor sayesinde sinirleri yatıştırır, iştah açar. American Journal of Biochemistry Biotecnology raporuna göre kırmızı pancarın yüksek antioksidan etkisi ile anti kanser özelliği kabul görmüştür.

Betacyanin maddesi zengini olduğundan kolon kanseri önlemede etkili olduğu kabul edilmiştir. Cinsel hormonların üzerinde rol oynayan bor minerali bakımından güçlüdür. Yapılan bir araştırmada kırmızı pancardaki nitratın dayanıklılığı arttırdığı ve sporcuların daha az yorulduğu tespit edilmiştir.

Kırmızı pancarın ayrıca; saç dökülmesi, Sedef hastalığı, egzama, ürtiker, kurdeşen, verem, kabızlık ve kemik sorunu olanlara da faydalı olduğu bilinmektedir. Kırmızı pancar kökü doğal Nitrat içeren En önemli sebzelerden biridir. Nitrat vücudumuzda nitrat asite dönüşerek kan basıncını düzenler ve oksijenin daha verimli kullanılmasını sağlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu