Kimya

Kış Ayında Yollara Neden Tuz Dökülür?

Kış aylarında çok kar yağan bir bölgede yaşıyorsanız, yolların neden tuzlandığını hep merak etmiş olabilirsiniz. Tuz buzlu yola döküldüğünde buzların eriyip su olmasını sağlar. İçerisinde hiçbir katkı maddesi olmayan suyun donma derecesi 0 derecedir.

Bu nedenle 0 derecede donmuş olan suya yapılan %10’luk bir tuz eklenmesi donma noktasını yaklaşık -6 dereceye kadar indirebilir. Aynı şekilde %20’lik bir tuz eklenirse bu derece -16 olur. Yolda tuzlama yapılan buz eğer -16 dereceden düşükse buzun tesir gücü azalır.

Tuz buzları eritmek için kullanıldığı gibi birde tam tersi olan dondurma yapımında da kullanılır. Dondurma yapılırken kullanılan malzemeler belli bir kıvamda olmalıdır. Eğer bu kıvama gelmeden buzlanmaya başlarsa o sırada tuz devreye girer. Tuz dondurmanın donma derecesini düşürerek istenilen kıvama gelmesine yardımcı olur.

Yukarıda bahsedilen buzlanma olayınla kışın yollarda buzlanmayı önlemek için tonlarca tuz kullanılır. Türkiye’de kış aylarında yaklaşık olarak 200 bin ton tuz yollara dökülmektedir. Amerika Birleşik Devletleri imal ettiği tuzun yaklaşık % 40’lık kısmını bu amaç için kullanır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu