Tarih

Kız Kulesi Efsanesi

Kız kulesi İstanbul boğazının Marmara denizi yakınlarında salacak açıklarında bulunur.Küçük ada üzerine yapılmış bir yapıdır.

Kule Üsküdar da Bizans döneminden kalan tek yapıttır ve Üsküdar’ın simgesi haline gelmiştir.Tarih boyunca deniz feneri ve gözetleme kulesi gibi amaçlarda kullanılmış ve İstanbul’da bir sembol olmuştur.Bugün görünen kule tamamen Fatih devrinden kalmıştır.

Kulenin yapısı korunarak bu zamana kadar gelmiştir ve turizme tahsis edilmiştir. Kule, lokanta ve seyir balkonu olarak hizmet görmektedir.Kara sevdayı ve yalnızlığı ifade eden kule hakkında yüzyıllarca birçok hikaye anlatılmıştır. Bu hikayelerin bazıları şunlardır.

Ovidius Hikayesi

Zamanın birinde Üsküdar yamaçlarında Afrodit adında bir tapınak vardır. Genç kızların görev yaptığı bu tapınakta Hero adında bir rehber bulunur ve aşka yasaklıdır. Kız kulesinde kumrulara bakmak için görevlidir.Her sene tapınakta tören yapılır ve aşkı bulmak için Afrodit’e yalvarırlar.

Boğazın karşısında bulunan Leandros bu törene gelir ve Hero adında bir kıza aşık olur. Geceleri kuleye gelirler ve kule iki aşığın aşk mabedi olur. Leandros yine fırtınalı bir havada kuleye gelirken kıskanç bir rahip kulenin fenerini kapatır. Karanlıkta yolunu kaybeder ve boğazın sularında kaybolur. Hero daha fazla dayanamaz ve o da kendini boğaza bırakır.

Yılan Hikayesi

Bizans imparatorunun bir kızı olur ve buna çok sevinir.Kral ülkenin bilginlerine kızını yetiştirmesi için görev verir.Bilginlerden biri bir gün kralın yanına giderek kızının 18 yaşında bir yılan tarafından sokulup öleceğini söyler.Bu durumu dikkate alan kral denizin ortasında bir ada üzerinde bulunan kuleyi düzenlettirir.Kızını da bu adaya yerleştirerek onu yılandan korur.

Yıllar geçer ve kız 18 yaşına gelir.Bütün tedbirler alınsa da kıza gönderilen bir üzüm sepetinin içerisine bir yılan girer.Bu yılanın farkına kimse varmaz ve yılan kızı sokarak öldürür.

Bu olaydan çok üzülen kral kızını gömerse yılanlara yem olacağını düşünür ve kızını mumyalatıp prinç bir tabuta koydurur.Bu tabutu da Ayasofya’nın yüksek bir duvarına koydurur. Daha sonra tabuta bakıldığında tabut üzerinde iki delik görürler ve yılanın kızı ölümünden sonrada rahat bırakmayacağı anlaşılmış olur.

Battal Gazi Hikayesi

Battal Gazi’nin askerleriyle birlikte kuleye baskın yaparak, bütün hazineleri alarak kulede yaşayan Tekfurunun kızınıda kaçırdığı anlatılır.

İstanbul’da kuşatma yapmak isteyen Battal Gazi kuşatmadan bir sonuç alamaz ve Kız kulesinin önündeki kıyıya bir karargah kurar.Yedi sene burada kalır.

Anlatılana göre Battal Gazinin burada uzun yıllar kalmasının sebebi Tekfuru’nun kızına aşık olmasıdır. Tekfuru Battal Gaziden korktuğu için kızını bu kuleye kapatır. Battal Gazi bir gün kayık ile kuleye gider kızı ve hazineleri alır ve kıyıya gelir. Atına atlayan Battal Gazi kızla birlikte oradan uzaklaşır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu