KOSGEP, açılımı “KÜÇÜK VE ORTA ÖLÇEKLİ İŞLETMELERİ GELİŞTİRME VE DESTEKLEME İDARESİ BAŞKANLIĞI”dır. KOSGEP Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı bir kuruluş olup 20 Nisan 1990 tarihinde 3624 sayılı kanun ile yürürlüğe girmiştir.

Kurulduğu tarihten 2009 yılının Mayıs ayına kadar sadece imalat ve üretim sektörlerine destek sağlamış, 5 Mayıs 2009 yılı 27219 sayılı kanun ile hizmet sektörü ve ticaret yapan sektörleride bu kapsama dahil etmişlerdir.KOSGEP Ankara’da kurulmuş ve kendi bütçesi olan bir kuruluştur.

KOSGEP, Genel Kurul, İcra Komitesi ve Başkandan oluşan,Türkiye’de 68 ilde 75 hizmet merkezi ile görev yapan bir teşkilat ağından oluşmuştur.işletmelerin yatırım, üretim, planlama ve yönetim konularında bilgi ve beceri yönünden gelişmesini sağlamak.Sanayide araştırma ve geliştirmenin desteklenmesi için enstitüler ve danışmanlık merkezleri kurmak gibi birçok faaliyete yer vermektedir.

KOSGEP Destek Programları Nelerdir?

KOSGEP, destekleri temel olarak:

 • Girişimcilik destek programı
 • Genel destek programı
 • İşbirliği güçbirliği destek programı
 • KOBİ proje destek programı
 • KOBİGEL-KOBİ gelişim destek programı
 • AR-GE, İnovasyon ve Endüstriyel uygulama destek programı
 • TEKNOPAZAR-Teknolojik ürün tanıtım ve pazarlama destek programı
 • Uluslar arası kuluçka merkezi ve hızlandırıcı destek programı
 • Gelişen işletmeler piyasası Kobi destek programı
 • Tematik proje destek programı
 • Kredi faiz desteği
 • Laboratuvar hizmetleri adı altında toplanmıştır.

KOSGEP Veri Tabanına Nasıl Kayıt Olabilirim?

Destek alabilmek için öncelikle KOSGEP veri tabanına güncel bilgilerinizle kayıt olmanız gerekiyor.Kayıt için www.kosgep.gov.tr adresine girerek KOBİ Giriş bölümünden KOSGEP’e ilk başvuru linkine tıklamalısınız.Yeni girişimci desteğine başvuracaksanız “Yeni Girişimci Başvuru” adımından diğer tüm destek programları için “İşletme İlk Başvuru” alanından “Başvuru” butonuna tıklayarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.Karşınıza çıkan formu doldurup tüm işlemlerde kullanacağınız giriş şifresi ve kullanıcı adını oluşturacaksınız.Bu işlemi yaparken 15 dakika içinde işlemin tamamlanması gerekmektedir.

KOBİ Beyannamesi Nasıl Doldurulur?

KOBİ Nedir ?

250 Kişiden az yıllık çalışan istihdam eden ve yıllık net satış hasılatı veya mali bilançosundan herhangi biri 40.000.000 TL’yi (Kırk Milyon Türk Lirası’nı) aşmayan ve Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin Tanımı, Nitelikleri ve Sınıflandırılması Hakkında Yönetmelikte mikro işletme, küçük işletme ve orta büyüklükteki işletme olarak sınıflandırılan ekonomik birimdir.

Kobi tanımı yönetmeliği gereğince, KOSGEP desteklerini alabilmek için “KOBİ Beyannamesi” formunu doldurmanız ve çıktısını alıp istenen eklerle birlikte KAŞE ve İMZALI olarak KOSGEP merkezine götürmelisiniz.

Kobi beyannamesi için şu adımlar takip edilir;

1. http://www.kosgeb.gov.tr  adresine giriniz ve “E-KOBİ” tıklayınız. Karşınıza gelen ekranda, kullanıcı adı ve şifrenizi giriniz. Gelen sayfa da  kutucuğa tıklayınız.

2. Giriş yapmak istediğiniz KOBİ beyannamesinin yılını seçiniz ve butonuna tıklayınız.

3. Sonraki adımda karşına gelen ekrandan işletmenizle ilgli sorulardan işletmenize için uygun olan durumları seçiniz ve butonuna tıklayınız. Seçenekler ile ilgili detaylı bilgiler karşınıza çıkan ekranda mevcuttur. Açıklamaları lütfen dikkatlice okuyunuz.

4. Karşınıza gelen ekrandaki işletme bilgilerini doldururken işletmenize ait KOBİ beyannamesini doldurduğunuz yılı ait mali ve SGK bilgilerinin doğru olması gerekmektedir. Bu bölümü doldururken işletmenize ait evraklar üzerinden doldurmanız faydalı olacaktır.

ÖNEMLİ: Net Satış Hasılası ve Mali Bilanço Toplamı bölümlerini kuruş ,nokta veya virgül kullanmaksızın doldurunuz.

Yetkili Personel bölümünü doldurmak için aşağıdaki gibi Yetkili Ekle ye tıklayınız.

Karşınıza gelen ekrandaki bilgileri doldurunuz ve butonuna tıklayınız. Yetkili kişinin T.C.kimlik numarası ve GSM numarasının girilmesi zorunludur.

Yetkili kişi olarak birden fazla kişi ekleyebilirsiniz.

Girdiğiniz bilgileri düzeltmek için Yetkili Düzelt silmek içinse Yetkili Sil butonlarını kullanabilirsiniz.

5. Faaliyet Konusu bilgileriniz üye olurken girdiğiniz bilgiler doğrultusunda otomatik olarak gelecektir.
Faaliyet konunuzun gelen listedekilerden farklı olduğunu düşünüyorsanız, Faaliyet konuzu seçmek için tıklayın butonuna basınız ve karşınıza gelen ekrandan seçiminizi yapıp butonuna tıklayınız.

6.Adres bilginiz üye olurken girdiğiniz bilgiler doğrultusunda otomatik olarak gelecektir.

Adres bilgilerinizde değişiklik yapmak, silmek veya yeni adres eklemek istiyorsanız aşağıdaki butonlardan ilgili butona tıklayarak karşınıza gelen ekranlardan işleminizi yapabilirsiniz.

7.Eksik bilginiz var ve sonra devam etmek istiyorsanız sağ alt taraftaki  butonuna tıklayarak kaydedip sonra devam edebilirsiniz. Yukarıdaki tüm bilgileri eksiksiz ve doğru olduğuna eminseniz  butonuna tıklayarak bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

8. Sonraki adımda karşınıza KOBİ Beyannamesi Rapor çıktıları ekranı gelecektir.

Bu ekran üzerinden daha önceki adımlarda girdiğiniz beyanınızla ilgili çıktıları almanız gerekmektedir. Aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi İndir butonlarına tıklayınız ve çıktı alınız.

KOBİ Bilgi Dökümanı ve KOBİ Beyannamesi nin çıktısını alıp kaşeli ve imzalı olarak istenen belgeler ile birlikte bağlı olduğunuz KOSGEB Birimine teslim ediniz. Çıktılara ek olarak aşağıdaki belgeler ekinde istenmektedir.

Kobi Beyannamesi Ekinde İstenen Belgeler
1. İmza Beyannamesi/Sirküleri
2. Ticaret Sicil veya Esnaf Sicil Gazetesi

Kaynakça:

http://www.kosgeb.gov.tr/

Düşünce ve Bilgini Paylaş

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz