Bilim & Teknoloji

Kuantum Bilgisayarı Nedir?

Klasik bilgisayarlar bitlerden oluşan hafıza yapısına sahiptir. Her bit 1 veya 0 değerini alabilir. Kuantum bilgisayarları ise kübit (qubit)lerden oluşan seriler içerir.

Tek bir qubit 1, 0 veya bu ikisi arasındaki(kuantum çakışması) bir değeri alabilir. Bir kübit (qubit) çifti 4 kuantum çakışması durumunun herhangi birinde, üç kübit (qubit) ise 8 kuantum çakışması durumunun herhangi birinde olabilir.

Genel olarak   kübit sahibi bir kuantum bilgisayarı aynı anda   çakışmanın herhangi birinde olabilir. (Normal bilgisayarlar   durumun sadece birinde olurken, bir kuantum bilgisayarı bu durumların hepsinde ya da bir kısmında bulunabilir.) Kuantum bilgisayarları kübitleri (qubit) belirli kuantum mantık kapıları ile düzenleyebilir. Uygulanan bu kapı serilerine kuantum algoritması adı verilir.

Kuantum bilgisayarın diğer bilgisayarlara göre farkı

Kuantum bilgisayarının olası farkı hakkında ; alışıla gelmiş klasik transistörlü elektriksel devre akımını ile işlem yapılı esnasında çeşitli veri gecikme süreçlerine söz konusu olduğu için bu bekleme süreci transistör sayısı artıkça ilk elektriksel yapı bir noktadan sonra tekrar yenilenmesi gerekir bu yüznde işlem süreçte haliyle uzamaktadır fiber optik bağlantılardaki gibi Kuantum bilgisayar tüm işlemi ışık hızı sınırından tamamlaması olasıdır.

Kaynak
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/17/DWave_128chip.jpg

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu